Τελειώνει την υπόθεση πρόκριση η Κροατία | Επικράτησε στο τέλος η Λευκορωσία

Οι Βαλκάνιοι πήραν μία άνετη και εύκολη νίκη με 2-0 στη Ρίγα της Λετονίας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των προκριματικών ομίλων του EURO 2024, ενώ οι Λευκορώσοι σκόραραν στο 83′ για να υπερισχύσουν της Ανδόρας.

Λετονία – Κροατία 0-2

Η “Χρβάτσκα” μπήκε με το πόδι στο “γκάζι” από το 1ο λεπτό, με αποτέλεσμα στο 7′ να ανοίξει το σκορ με τον Μάιερ ο οποίος με μονοκόμματο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Οζλός. Οι Κροάτες δεν άργησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, αφού εννέα λεπτά μετά, ο Κράμαριτς βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο για να πάρει το ριμπάουντ και να κάνει εύκολα το 2-0. Η Λετονία δεν έκανε ούτε τελική προσπάθεια σε όλο το πρώτο ημίχρονο με το ματς να μοιάζει σαν να έχει κριθεί πρόωρα.

Η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς διαχειρίστηκε το σκορ και το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος, κάνοντας επιθέσεις μόνο υπό προϋποθέσεις. Τα λάθη και η χαλάρωση δεν έλειψαν στο κέντρο, αλλά οι Λετονοί δεν είχαν την ποιότητα να τα εκμεταλλευτούν κι έτσι η Κροατία κατέκτησε αναίμακτα τους τρεις βαθμούς οι οποίοι την ανεβάζουν στη 2η θέση, τρεις βαθμούς πίσω από την 1η του ομίλου Τουρκία.

Λευκορωσία – Ανδόρα 1-0

Σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου η Λευκορωσία κυριάρχησε τόσο σε κατοχή, όσο και σε ευκαιρίες, το σκορ έμεινε στο 0-0, καθώς δεν μπόρεσε να βρει λύση κόντρα στην άμυνα της Ανδόρας.

Η “χρυσή” αλλαγή του Κάρλος Φερέρ έκανε όλη τη διαφορά στο ματς. Ο Λάπτεφ μπήκε στο 74′ και στο 83′ σκόραρε για να χαρίσει στη Λευκορωσία ένα τρίποντο που την απομακρύνει από την Ανδόρα στην 5η θέση.