Τα βρήκε… σκούρα η Νιουκαστλ κόντρα στα “κεράσια”

Η Μπόρνμουθ ήταν αυτή που βρήκε πρώτη το γκολ, ισοφαρίστηκε όμως κράτησε το 1-1 και έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το “St. James Park” για την όγδοη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Η Νιουκαστλ, δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα για ακόμη έναν αγώνα στο πρωτάθλημα, μετρώντας έξι παιχνίδια χωρίς νίκη και έμεινε στο 1-1 κόντρα στη Μπόρνμουθ για την όγδοη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Τα “κεράσια” παρά το γεγονός ότι πιέστηκαν, άντεξαν και έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Νιούκαστλ.

Anαγνωριστικό το ξεκίνημα και των δύο ομάδων στο παιχνίδι. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 15′ για την Μπόρνμουθ, με τον Νέτο να κάνει εξαιρετική επέμβαση στην κεφαλιά του Τάβερνιερ. Η Νιουκάστλ απάντησε και στο 18′ ο Αλμιρόν σούταρε από το όριο της μεγάλης περιοχής, αλλά ο πορτιέρε των “φιλοξενούμενων” του είπε “όχι”. Νέα καλή στιγμή για τις καρακάξες στο 20′, με τον Νέτο να αποκρούει την κεφαλιά του Σαρ.

Η μεγαλύτερη φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 26ο λεπτό, όταν το σουτ του Τρίπιερ τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Νέτο. Νέο δοκάρι για την Νιουκάστλ στο 43′, με τον Φρέιζερ να παίρνει το ριμπάουντ, αλλά το σουτ του απέκρουσε εξαιρετικά ο Νέτο και έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς γκολ, με τις “καρακάξες” να χάνουν σπουδαίες ευκαιρίες για να πάρουν κεφάλι στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, οι “καρακάξες” μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Μόλις, στο 48ο λεπτό απείλησαν με τον Φρέιζερ, ο οποίος σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα, η Μπόρνμουθ σόκαρε τους “γηπεδούχους”. Ο Φίλιπ Μπίλινγκ, με ένα εξαιρετικό σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Η Νιούκαστλ προσπάθησε να αντιδράσει και τρία λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι μετά από επαφή της μπάλας με χέρι μέσα στην περιοχή. Ο Ίσακ αναλαμβάνει να το εκτελέσει, ευστοχεί και επαναφέρει την… ισορροπία στον αγώνα. Τα “κεράσια” αντέδρασαν και έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν ξανά, μετά από σουτ του Ταβερνίερ που πέρασε ελάχιστα εκατοστά έξω από το δεξί δοκάρι.

Νιουκάστλ – Μπόρνμουθ 1-1

Γκολ: 66′ Ίσακ / 62′ Μπίλινγκ

Κίτρινες: 69′ Ζοέλινγκτον, 90+7 Μπερν / 34′ Κρίστι, 45+3′ Τάβερνιερ

Νιουκάστλ: Πόουπ, Τρίπιερ, Σαρ, Μπερν, Τάργκετ, Γουίλοκ, Γκιμαράες (72′ Λόνγκστφ), Ζοέλινγκτον, Αλμιρόν (89′ Γουντ), Ίσακ, Φρέιζερ (71′ Μέρφι)

Μπόρνμουθ: Νέτο, Σμιθ, Μέφαμ, Σένεσι, Ζεμουρά, Κουκ, Λερμά, Κρίστι (87′ Στέισι), Μπίλινγκ (90+3 Στέφενς), Τάβερνιερ (80′ Άντονι), Σολάνκε (90+3 Μουρ)