Κύπελλο Ελλάδας: Τα αποτελέσματα της 2ης φάσης και τα ζευγάρια της 3ης φάσης

Με επτά παιχνίδια συνεχίστηκε η δεύτερη φάση του θεσμού, μέσω της οποίας διαμορφώθηκαν οριστικά τα ζευγάρια για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Αμφίρροπα παιχνίδια περιλάμβανε η 2η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος με πολλές αναμετρήσεις να κρίνονται στο γκολ. Δύο αναμετρήσεις δεν κρίθηκαν στην κανονική διάρκεια, ενώ ματς-θρίλερ είχαμε στο Αστέρας Σταυρού – Βατανιακός με το σκορ να είναι 0-2 μέχρι το 89’ και τελικά να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις η γηπεδούχος ομάδα. Τελικά, οι γηπεδούχοι προκρίθηκαν στην παράταση. Η Ελασσόνα πήρε την πρόκριση με 2-1, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ. Το μοναδικό ματς που κρίθηκε στα πέναλτι, ήταν το Αστέρας Πετριτή-Απόλλων Παραλιμνίου.

Ο Πανελευσινιακός με δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο νίκησε μέσα στη Βάρδα. Εξαίρεση, η ομάδα της Ηλιούπολης που έδειξε την ανωτερότητά της κόντρα στον Ερμή Μελιγούς και πήρε άνετα την πρόκριση με το επιβλητικό 7-0. Η Αθηναϊκή ομάδα θα παίξει στην επόμενη φάση με την Καλλιθέα όπου ήταν μία από τις πρώην ομάδες του νυν τεχνικού, Νίκου Παντέλη.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα:

1ο γκρουπ
ΑΕ Ποντίων Κοζάνης-Ελασσόνα 1-2
(14’ Κουλούσιας – 25’,45’ Κοντοθανάσης)
Βύρων Καβάλας-ΠΟ Φήκης 1-0
(37’ Ναουμίδης)
Αστέρας Σταυρού-Βατανιακός 2-2 καν. διάρκεια / 3-2 παρ.
(89’ Χατζής, 90+7 Γαλάνης / 15’ Παπαδόπουλος 60’ Μητράκας)
Αστέρας Πετριτή-Απόλλων Παραλιμνίου 0-0 καν. διάρκεια / 2-4 πέναλτι
Αστέρας Τριποτάμου-Ιωνικός Ιωνίας 0-3 α.α.

2ο γκρουπ
ΑΕΡ Αφάντου-Διαγόρας Βραχνέικων 0-1
(90+2 Μπαρλάς)
Ηλιούπολη-Ερμής Μελιγούς 7-0
(20’, 55’ Δημητριάδης, 24’ Βάρκας, 47’ Μπαστακός, 66’ 87’ Τριανταφυλλάκος, 78’ Γεωργιάδης)
ΠΑΟ Βάρδας-Πανελευσινιακός 0-2
(84’ Κακόσιμος, 90’ Κρητικός)
Αλμυρός-Απόλλων Ευπαλίου (25/9)
Άρης Βούλας-Ναυπακτιακός Αστέρας (δεν έχει οριστεί)