Τα αποτελέσματα της Eredivisie

Με το παιχνίδι της Φορτούνα Σιτάρντ απέναντι στην Εξέλσιορ, ολοκληρώθηκε η έβδομη αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος για το Σάββατο (17/9). Το ματς που ξεχώρισε ήταν αυτό της Βάαλβαϊκ, η οποία “φιλοδώρησε” με 5 γκολ την Καμπούρ.

Σπάρτα Ρόττερνταμ – Γκρόνινγκεν 2 – 1

Το παιχνίδι που άνοιξε την… αυλαία του Σαββάτου (17/9) ήταν αυτό της Σπάρτα Ρόττερνταμ, η οποία επικράτησε απέναντι στην Γκρόνινγκεν με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 61′ με τον Πέπι, ενώ η ομάδα από το Ρόττερνταμ κατάφερε να ανατρέψει το παιχνίδι, όταν αρχικά ισοφάρισε στο 73ο λεπτό με τον Μάινανς. Την ολική ανατροπή έκανε από την… άσπρη βούλα ο Βαν Κρούι στο 90′, δίνοντας στην ομάδα του ένα σημαντικό τρίποντο, ενόψει της συνέχειας. Με αυτή τη νίκη η Σπάρτα έφτασε τους 10 βαθμούς και την έκτη θέση, ενώ η Γκρόνινγκεν με 8 βαθμούς παραμένει στην 12η θέση.

Φίτεσε – Φόλενταμ 1 – 1

Η Φίτεσε υποδέχθηκε τη Φόλενταμ στο “Χελρεντόμ” για την έβδομη αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος. Στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν… κεφάλι στο σκορ με τον Μουχρέν και κάπως έτσι τελείωσε το πρώτο 45λεπτο. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφάρισουν με τον Μπιάλεκ στο 48′. Στη συνέχεια δεν υπήρξαν ιδιαίτερες συγκινήσεις και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας. Οι δύο σύλλογοι έχουν από πέντε βαθμούς, με τη Φίτεσε να είναι στη 13η θέση, ενώ η Φόλενταμ στη 14η.

Βάαλβαικ – Καμπούρ 5 – 1

Η Βάαλβαϊκ υποδέχθηκε την Καμπούρ στο “Μάντεμεϊκερς Στάντιουμ” και τη… διέλυσε με 5-1. Οι φιλοξενούμενοι στο 8′ έμειναν με 10 παίκτες. Παρόλα αυτά κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Γιάκομπς στο 17′. Στο 32ο λεπτό η Βάαλβαϊκ ισοφάρισε με τον Κράμερ από το σημείο του πέναλτι, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Καμπούρ έμεινε με 9, όταν ο Μπανγκουρά αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη. Μετά από αυτό η Καμπούρ υπέκυψε, αν και άντεξε για αρκετά λεπτά. Ο Τολ με αυτογκολ στο 77′ έδωσε το προβάδισμα στην Βάαλβαϊκ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα η Μπάκαλι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1. Ο Μπεν Χασανί στο 86′ και ο Κράμερ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 89ο λεπτό, διαμόρφωσαν το τελικό 5-1. Έτσι οι γηπεδούχοι έχουν πλέον εννέα βαθμούς και “σκαρφάλωσαν” στην 8η θέση, ενώ η Καμπούρ με τέσσερις παρέμεινε προτελευταία.

Φορτούνα Σιτάρντ – Εξέλσιορ 1 – 0

Η Φορτούνα Σιτάρντ υποδέχθηκε στο “Φορτούνα Σιτάρντ Στέιντϊουμ” την Εξέλσιορ στο παιχνίδι που… έριξε την αυλαία του Σαββάτου (17/9) για το ολλανδικό πρωτάθλημα. Η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να πάρει το πρώτο της τρίποντο για φέτος, καθώς επικράτησε, χάρη σε γκολ του Βίτα στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ μάλιστα είχε μείνει και με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε ο Σόιντιενς στο 77′. Έτσι η Φορτούνα έφτασε τους τέσσερις βαθμούς, αλλά βρίσκεται στη 16η θέση, ενώ η Εξέλσιορ παρέμεινε στους εννέα και στη 10η θέση.