Τα αποτελέσματα της Eredivisie

Τα παιχνίδια του Σαββάτου (8/10), για το ολλανδικό πρωτάθλημα, ολοκληρώθηκαν με τρεις αναμετρήσεις, στις οποίες στα δύο ματς είχαμε νικητή, ενώ η τελευταία χρονικά (22:00), αναδείχθηκε ισόπαλη.

Στο παιχνίδι που… άνοιξε την αυλαία, για την 9η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος, ο Άγιαξ κατάφερε να “περάσει” από το “Κρας Στάντιον”, με 4-2. Οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν με τον Τάντιτς στο 17′, από την άσπρη βούλα, ενώ το 2-0 έκανε ο Μπάσεϊ στο 39′. Με την έναρξη του δεύτερου μισού, ο “Αίαντας”, τριπλασίασε τα τέρματα του, με τον Μπρόμπεϊ στο 64′. Το σκορ μείωσε ο Ζεέφουϊκ στο 74′, ενώ στο 86′ ο Έιτινγκ ξαναέβαλε στο παιχνίδι τους γηπεδούχους. Τη νίκη “υπέγραψε” ο Κλάασεν στις καθυστερήσεις, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι, η Σπάρτα Ρότερνταμ, υποδέχθηκε την Έμμεν, στο “Χετ Καστίλ” και προηγήθηκε με τον Φαν Κρούι, στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Έμμεν, έφερε το ματς στα “ίσα” με τον Ρομένι στο 51′, ενώ στο 69′, ο Αραούχο άφησε τους φιλοξενούμενους με 10 παίκτες, όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 82′ ο Βριντς, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Σπάρτα, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα, έβαλε ο Ένγκελς στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Η αυλαία του Σαββάτου, “έκλεισε” με την Ναϊμέγκεν, να υποδέχεται στο “Γκοφερστάντιον” την Εξέλσιορ. Οι γηπεδούχοι, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, με τον Ντιμάτα στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης. Λίγα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′ όμως, η Εξέλσιορ κατάφερε να “κλέψει” τον βαθμό της ισοπαλίας, όταν ο “δικός” μας Λάζαρος Λάμπρου, έκανε το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων για την 9η αγωνιστική της Eredivisie:

Γκρόνινγκεν – Βααλβάικ 2 – 3

Φόλενταμ – Άγιαξ 2 – 4

Σπάρτα Ρότερνταμ – Έμμεν 3 – 1

Ναϊμέγκεν – Εξέλσιορ 1 – 1