Συνεχίζει να “κυνηγά” την Μπάγερν η Φράιμπουργκ

Η ομάδα του Πάτρικ Μπάϊερ επικράτησε εύκολα με 2-0 της Κολωνία και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Bundesliga και βρίσκεται στο -1, από τους πρωτοπόρους Βαυαρούς.

Η Φράιμπουργκ δείχνει φέτος αποφασισμένη για μεγάλα πράγματα και συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις. Πέρα από την πρωτιά στον όμιλο του Europa League, η ομάδα του Μπάϊερ ανέβηκε και στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος με 27 βαθμούς, στο -1 από την Μπάγερν Μονάχου.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλη την αναμέτρηση, δεν προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος, παρά τις αρκετές τους ευκαιρίες, αλλά στην επανάληψη πήραν αυτό, που δικαιούνταν, με δύο γκολ σε 11′ λεπτά, να απλουστεύουν την υπόθεση νίκη. Η Κολωνία, που δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να βγάλει αντίδραση, έμεινε στη 12η θέση και τους 17 βαθμούς.

Δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση η Φράιμπουργκ, που έχασε δύο ευκαιρίες στο 2ο και το 3ο λεπτό, με τους Γκίντερ και Γκρίφο να δέχονται το στοπ των αμυντικών. Τρομερή διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 15′, με τον Ντόαν να μπαίνει στην περιοχή από δεξιά να εκτελεί, τον Σβάμπε να αποκρούει και στην επαναφορά απέκρουσε και την κεφαλιά του Γκρίφο.

Η Κολωνία προσπαθούσε να ισορροπήσει την αναμέτρηση, αλλά ήταν σωστό και συγχρονισμένο το press των παικτών του Μπάϊερ, που δεν τους επέτρεπε να κυκλοφορήσουν την μπάλα. Στο 33′ εκ νέου ο Ντόαν βρέθηκε σε θέση βολής, με την άμυνα των φιλοξενούμενων να βάζει τελευταία στιγμή το στοπ. Πρώτη σημαντική απειλή για την Κολωνία ήρθε στο 42′, με τον Σμιτζ να σεντράρει παράλληλα και τον Μάινα από το ύψος της μικρής περιοχής να στέλνει την μπάλα άουτ.

Λίγα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο αρκούσαν στην Φράιμπουργκ να πάρει αυτό, που δικαιούταν σε όλο το πρώτο μέρος. Τρομερή αντεπίθεση από τους γηπεδούχους, με τον Γιονγκ να βρίσκεται σε θέση βολής μετά την πάσα του Γκρέγκοριτς και να ανοίγει το σκορ στο 52′. Οι παίκτες του Μπάϊερ συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 64′ έκαναν δύο τα τέρματά τους.

Ο αρχηγός Γκούντερ πέρασε μια εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά και ο Γκρέκοριτς ανενόχλητος στην καρδιά της περιοχής, νίκησε με κεφαλιά τον Σβάμπε για το 2-0. Η ομάδα του Μπάϊερ συνέχισε να έχει τον έλεγχο της κατοχής και να κοντρολάρει το ρυθμό, μην επιτρέποντας στην Κολωνία να δημιουργήσει ευκαιρίες. Οι πολλές και συνεχόμενες αλλαγές έριξαν το ρυθμό, με το τελικό 2-0 να μην αλλάζει, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Γκολ: 52′ Γιονγκ, 64′ Γκρέγκοριτς

Κίτρινες: / 90+2′ Σίντλερ

Φράιμπουργκ (Πάτρικ Μπάϊερ): Φλέκεν, Κούμπλερ, Γκίντερ, Λάινχαρτ, Γκούντερ, Έγκενσταιν (90+1′ Κίτελ), Χόφλερ, Ντοάν (89′ Σάλαι), Γιονγκ (82′ Σχάντε), Γκρίφο (90′ Πέτερσεν), Γκρέγκοριτς (82′ Χόλερ).

Κολωνία (Στέφεν Μπάουμγκαρντ): Σβάμπε, Σμιτζ, Κιλιάν, Σόλντο, Πέντερσεν, Μάρτελ (89′ Όλεσεν), Σκίρι, Κάινζ (72′ Σίντλερ), Ντούντα (72′ Χουσινμπάσιτς), Μάινα (72′ Τίλμαν), Τίγκες (62′ Ανταμιάν).