Συνεχίζει ακάθεκτη η Μπαρτσελόνα

Οι “μπλουγκράνα” χρειάστηκαν μόνο το δεύτερο ημίχρονο έτσι ώστε να… καθαρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν τη νίκη κόντρα στη Μπέτις με 2:1. ‘Έτσι, αύξησε περισσότερο τη διαφορά στους οκτώ βαθμούς από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Μπαρτσελόνα είχε από νωρίς τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς όμως να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Στο 18ο λεπτό, έχασε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει, με τον Ραφίνια να κάνει εξαιρετική κάθετη στον Πέδρι, εκείνος με όμορφη ατομική ενέργεια να περνά δυο αμυντικούς και να βρίσκεται σε θέσης βολής με τον κίπερ των γηπεδούχων να τον σταματά. Στη συνέχεια η Μπέτις ανέβασε ρυθμό παίρνοντας πρωτοβουλίες, με τους “μπλαουγκράνα” να απειλούν ξανά και τον Σίλβα να λέει εκ νέου όχι, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ κολλημένο στο μηδέν, έχοντας δημιουργήσει αμφότερες ευκαιρίες να σκοράρουν.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πολύ επιθετικά και το δεύτερο μέρος, με τον Πέδρι να απειλεί με το… καλημέρα το σουτ που απέκρουσε ο Σίλβα, ενώ οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν με τον Τερ Στέγκεν να αποκρούει την προσπάθεια του Φεκίρ. Οι “μπλαουγκράνα” κατάφεραν να βρουν δίχτυα, και να ανοίξουν το σκορ, μετά την έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Ντε-Γιόνγκ που βρήκε τον Μπαλντέ, εκείνος γύρισε τη μπάλα στην περιοχή με τον Ραφίνια να τη στέλνει στην εστία του Σίλβα, κάνοντας το 1:0. Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε δέκα λεπτά για να διπλασιάσει τα τέρματά της. Αυτή τη φορά σκόρερ ήταν ο Λεβαντόφσκι, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ, έκανε το σουτ από τη μικρή περιοχή, για το 2:0. Στο 86ο λεπτό, η Μπέτις με αυτογκολ του Κουντέ μείωσε σε 2:1. Έτσι η Μπαρτσελόνα, πανηγύρισε ακόμη μια νίκη που αύξησε τη διαφορά της από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ από την άλλη η Μπέτις, παρέμεινε στην 6η θέση.

Γκολ: 65′ Ραφίνια, 80′ Λεβαντόφσκι

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Κρίστενσεν, Μπαλντέ, Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς, Πέδρι, Ραφίνια, Λεβαντόβσκι, Γκάβι

ΜΠΕΤΙΣ: Σίλβα, Ρουίμπαλ, Πεσέλα, Φελίπε, Άμπνερ, Ροντρίγκες, Καρβάλιο, Ενρίκε, Φεκίρ, Κανάλες, Ιγκλέσιας