Βύθισε τη Βέροια η ΑΕΛ (video)

Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη επικράτησε με το ευρύ 3:1 της Βέροιας, στο δημοτικό στάδιο της πόλης, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση της 2ης θέσης στο βόρειο όμιλο, ενώ ταυτόχρονα έφερε σε… δύσκολη κατάσταση την αντίπαλό της.

Οι “βυσσινί” προηγήθηκαν μόλις στο 11ο λεπτό χάρη σε κεφαλιά του Τσιριγώτη. Ο δανεικός από τον Λεβαδειακό ποδοσφαιριστής, διπλασίασε τα ομαδικά και ατομικά τέρμα στο 34′ με ωραίο σουτ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 47′ με τον Μπελεβώνη, ελπίζοντας σε μία… ανατροπή. Ωστόσο δεν τα κατάφεραν, με αποτέλεσμα ο δις σκόρερ να κερδίσει πέναλτι στο 77′ και ο Πεντρόσο να το εκτελέσει εύστοχα δύο λεπτά αργότερα, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ.

Πλέον, η ΑΕΛ -που συνεχίζει να είναι στη 2η θέση- ανέβηκε στους 51 βαθμούς. Την ίδια στιγμή, η Βέροια έμεινε στους 24 πόντους και… μέσα στη ζώνη του υποβιβασμού.//Α.