Την έπαθε ξανά με αυτογκόλ στην εκπνοή! (video)

Παρά το γεγονός ότι είχε το προβάδισμα μέχρι λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Μακεδονικός δέχθηκε για δεύτερο συνεχόμενο ματς αυτογκόλ στο φινάλε και αναδείχθηκε ισόπαλος, με σκορ 1:1 κόντρα στον Παναθηναϊκό Β’ στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Στο 27ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ, αλλά το μακρινό σουτ του Φουρτάδο σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Γουναρίδη. Το παιχνίδι είχε αρκετές εναλλαγές σε ότι αφορά το ποια ομάδα είχε τα… ηνία, με αμφότερες να έχουν κάποιες καλές στιγμές. Το σκορ, ωστόσο, άνοιξε στο 74′. Ο Σιατραβάνης κέρδισε έξυπνα ένα πέναλτι από τον Σιδερά. Ο Τσουκάνης ανέλαβε την εκτέλεση και δε λάθεψε, κάνοντας το 1:0. Στο 90’+3′ ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα πήγε στη μικρή περιοχή και βρήκε στο σώμα του Λεωνιδόπουλου, παίρνοντας κατεύθυνση προς τα δίχτυα, για να διαμορφώσει το τελικό 1:1.

Υπενθυμίζουμε ότι οι Θεσσαλονικείς είχαν δεχθεί και στον προηγούμενο αγώνα τους αυτογκόλ στις καθυστερήσεις. Τότε, είχαν χάσει, εντός έδρας, από τον Πανσερραϊκό με 1:0. Πλέον, ο Μακεδονικός βρίσκεται στην 7η θέση, έχοντας 26 βαθμούς και όντας στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός Β’ ανέβηκε 8ος με 25 πόντους.//Α.