“Έπιασε” πεντάδα η Ηλιούπολη | Απέδρασε στο τέλος ο ΠΑΟΚ Β’

Η νέα ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου έφυγε με το “διπλό” από τη Λειβαδιά (2-0), ενώ οι Θεσσαλονικείς πήραν νίκη στα τελευταία λεπτά στην έδρα της Κοζάνης (1-0).

Στην Κοζάνη η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για τους γηπεδούχους με την κεφαλιά του Καλλέργη να περνάει έξω από το δεξί δοκάρι. Στο 26′ ξανά με κεφαλιά του Σιατραβάνη έφτασαν κοντά στο γκολ αλλά ο Μοναστηρλής μπλόκαρε. H πρώτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ Β’ έγινε στο 36΄με σουτ του Δαρέλα εκτός περιοχής. Τρία λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι με δυνατό σουτ του Βρακά. Στο 58′ ο Καλλέργης απείλησε ξανά αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο. O “δικέφαλος του Βορρά” σκόραρε στο 78′ με τον Κιτσάκη αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ. Το γκολ με ωραίο σουτ, ωστόσο, του Γκούμα στο 83′ μέτρησε κανονικά και οι “ασπρόμαυροι” πήραν το τρίποντο.

Στο “Δημοτικό Στάδιο Λειβαδιάς” οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών με σουτ του Μάντιτς. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν στο 36′ αλλά ο Περιστερίδης είχε απάντηση. Στο δεύτερο μέρος το “τριφύλλι” μπήκε πιο δυνατά, απείλησε στο 57′, αλλά ο κίπερ της Ηλιούπολης κράτησε το μηδέν. Όσο περνούσε η ώρα ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε τη λύση για να πετύχει γκολ και έτσι η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου κατάφερε να διπλασιάσει το προβάδισμα της με τον Φριμπόνγκ στο 91′.//ΣΠ