Προβάδισμα ανόδου για τον Λεβαδειακό

Μια πολύ σημαντική νίκη στην έδρα της Βέροιας με 1-0 πήραν οι Βοιωτοί και είναι, πλέον, πολύ κοντά στην επιστροφή τους στη μεγάλη κατηγορία.

Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 15 Μαΐου στη Λιβαδειά. Ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ δεν θα ισχύσει, επομένως σε περίπτωση νίκης της Βέροιας με ένα γκολ διαφορά ο αγώνας θα οδηγηθεί στην παράταση.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με μία πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Στο 4ο λεπτό, ο Πασάς βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, όμως, η κεφαλιά του έφυγε άουτ. Στο 36′ ο Μυτίδης απείλησε με δυνατό σουτ, με τον Βελλίδη να μπλοκάρει με υπερένταση.

Στο 58ο λεπτό, μια συνεργασία Μυτίδη – Πολέτο έβγαλε τον δεύτερο σε πλεονεκτική θέση και πλάσαρε για το 1-0. Στη συνέχεια, η Βέροια είχε την κατοχή, χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει μεγάλες ευκαιρίες. Ο Λεβαδειακός πήρε «μέτρα» στο αγωνιστικό χώρο λίγο πριν το φινάλε. Στο 91′ ο Συμελίδης είχε μεγάλη ευκαιρία για το δεύτερο γκολ, όμως, ο Βελλίδης απέκρουσε. Στο φινάλε υπήρξε ένταση ανάμεσα σε ορισμένους ποδοσφαιριστές, με τους ψυχραιμότερους να «σβήνουν τη φωτιά».

ΓΚΟΛ: Πολέτο 58′

Κίτρινες: Γαβριηλίδης 23′, Χάμοντ 27′, Συμελίδης 90’+3′, Βρακάς 90’+4′

Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου, Μούργος (Ορφανίδης 66′), Γαβριηλίδης (Μπλέτσας 66′), Γιακουμάκης, Κάτσε, Πασάς

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Χάμοντ, Μεχία, Νίλι, Πολέττο, Βήχος, Μυτίδης (Δούμτσιος 71′), Τζημόπουλος, Κωνσταντινίδης, Μουτίνιο (Βρακάς 71′)