Απέδρασε και… καραδοκεί η Καλλιθέα | Άντεξε στην Πάτρα η Καλαμάτα!

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου κατάφερε να αποκομίσει την τρίτη διαδοχική νίκη, καθώς επικράτησε με 1:0 του ΟΦ Ιεράπετρας εκτός έδρας, ενώ η “Μαύρη Θύελλα” πήρε σπουδαία νίκη με 2:0 επί της Παναχαϊκής, παρόλο που αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από νωρίς.

Η Καλλιθέα πέρασε με νικηφόρο τρόπο (0:1) από την Κρήτη κόντρα στον ΟΦ Ιεράπετρας, χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Ματίγια στο 59ο λεπτό και έφτασε στο -4 από την κορυφή, στην οποία βρίσκεται η Κηφισιά στον όμιλο του Νότου. Αντίθετα, στον όμιλο του Βορρά, η Καλαμάτα προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Λουπάνο και στο 24′ ο Τάτος δέχθηκε απευθείας την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές. Παρ’ όλα αυτά, η “Μαύρη Θύελλα” διατήρησε το προβάδισμά της με αριθμητικό μειονέκτημα, ενώ το ματς ισοσκελίστηκε στο 64ο λεπτό, λόγω αποβολής του Τριμμάτη. Στο 89′, η Καλαμάτα κατάφερε να διπλασιάσει και τα τέρματά της με τον Άλβες, κλειδώνοντας τη νίκη με 2:0.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια που εκκίνησαν στις 14:45, ο ΠΑΟΚ Β’ έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου. Η ομάδα της Καλαμαριάς είχε προηγηθείσ το σκορ με τον Εσαλό (32′), αλλά οι “ασπρόμαυροι” ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του αγώνα. Από κει και πέρα, η Ηλιούπολη επικράτησε εκτός έδρας του Ηρόδοτου με 2:0 (46′, 75′ Δημητριάδης), ενώ τα Χανιά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3:2 επί της Επισκοπής, σε μία πλούσια κρητική αναμέτρηση. Τα Χανιά σκόραραν με τους Μάναλη, Κόλα και Ιατρούδη ενώ για τον Ηρόδοτο σκόραρε δις ο Κρίκλοου.//