Στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδος ο Απόλλωνας Παραλιμνίου

Η ομάδα από τις Σέρρες είναι αυτή που πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού με πρωταγωνιστή τον Γεωργιάδη, βρίσκοντας το τέρμα που της έδωσε τη νίκη για το 2:1 στην παράταση και το 109ο λεπτό, γράφοντας ιστορία.

Μετά από ένα παιχνίδι απόλυτης ισορροπίας και το 1:1 στην κανονική διάρκεια που οδηγήθηκε στην παράταση, ο Απόλλωνας Παραλιμνίου ήταν η ομάδα που κατάφερε να βρει το γκολ στον επιπλέον χρόνο, να κάνει το 2:1 και να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά και για τις δύο ομάδες. Στο δεύτερο μόλις λεπτό, ο Απόλλων Παραλιμνίου κατάφερε να ανοίξει το σκορ, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γεωργιάδη, που κατέληξε στα δίχτυα των “γηπεδούχων”. Ο ρυθμός στη συνέχεια ανέβηκε, με τον Άγιο Νικόλαο να ψάχνει το τέρμα που θα έδινε ισορροπία στο παιχνίδι. Λίγο πριν τη συμπλήρωση του ημίωρου, οι “γηπεδούχοι” κατάφεραν να φέρουν στα ίσα την αναμέτρηση. Ο Μελισόπουλος κοντρόλαρε όμορφα τη μπάλα με το στήθος, βρήκε κάθετα τον Μηνά με τον τελευταίο να πλασάρει και να γράφει το 1:1.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν περισσότερο προσεκτικές, χωρίς να δίνουν χώρους στον αντίπαλο να περάσει μπροστά στο σκορ. Δεν δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες για γκολ με εξαίρεση αυτή των γηπεδούχων στο 92ο λεπτό, με τον Μηνά να αστοχεί. Έτσι αμφότερες οδηγήθηκαν στην παράταση, για να κυνηγήσουν εκεί την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το πρώτο μέρος της παράτασης, ήταν καθαρά παιχνίδι κέντρου, με τις δύο ομάδες να είναι διστακτικές. Στο δεύτερο μέρος, στο 109ο λεπτό της αναμέτρησης κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα οδηγούταν στα πέναλτι, ο Απόλλων Παραλιμνίου με τον Γεωργιάδη κατάφερε να σκοράρει και να κάνει το 2:1. Ο Άγιος Νικόλαος, ανέβασε στροφές στη συνέχεια ψάχνοντας ένα τέρμα, χάνοντας τεράστιες ευκαιρίες για να φέρει και πάλι το παιχνίδι στα ίσα. Όμως οι “φιλοξενούμενοι” άντεξαν και έγραψαν ιστορία, παίρνοντας την πρόκριση για τους “8” της διοργάνωσης.//