Στους “8” οι Ρωμαίοι!

Η Λάτσιο, ελέγχοντας απόλυτα το παιχνίδι, επικράτησε με 1:0 της Μπολόνια και τσέκαρε το εισιτήριο της για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας, περιμένοντας το νικητή του ζευγαριού Γιουβέντους – Μόντσα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού έχοντας αρκετές τελικές στην αντίπαλη εστία. Η Λάτσιο, στο 33′ πήρε αυτό που της άξιζε στο ματς, αφού ο Πέδρο κλέβοντας από τον Σόσα στην περιοχή, έδωσε στον Φελίπε Άντερσον κι αυτός χωρίς δυσκολία έκανε το 1:0 για την ομάδα του. Το πρώτο ημίχρονο, ήταν μονόλογος για την ομάδα του Σάρι, είχε την κατοχή και 8 σημαντικές φάσεις και μπορούσε να είχε μεγαλύτερο προβάδισμα.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Η Λάτσιο, απείλησε με το “καλημέρα” στο 54′ με τον Σκορούπσκι να αποσοβεί τον κίνδυνο και να διατηρεί το 1:0. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να “κλειδώσουν” τη νίκη, αλλά σπατάλησαν ακόμα μία σημαντική ευκαιρία στο 67′. Οι Ρωμαίοι, διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους και πήραν μία σημαντική νίκη/πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Πλέον η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, περιμένει τον αντίπαλο της στους “8” που θα προκύψει από το ζευγάρι ΓιουβέντουςΜόντσα.//

ΓΚΟΛ: 33′ Φελίπε Άντερσον

ΛΑΤΣΙΟ (Μαουρίτσιο Σάρι): Μαξιμιλιάνο, Λάτσαρι (67′ Μάρουσιτς), Πάτρικ, Ρομανιόλι (67′ Καζάλε), Ισάι, Μιλίνκοβιτς Σάβιτς (81′ Βεσίνο), Κατάλντι (90’+2′ Αντόνιο), Αλμπέρτο, Άντερσον, Πέδρο (81′ Πέδρο), Τζακάνι

ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Τιάγκο Μότα): Σκορούπσκι, Καμπιάζο, Σουμαορό (46′ Λουκουμί), Σόσα, Λυκογιάννης, Ντομίνγκες, Σχόουτεν (46′ Μεδέλ)(67′ Πίχτια), Μόρο, Ορσολίνι (64′ Ζιρκζί), Μπάροου, Έμπισερ (63′ Σοριάνο)