Στον τελικό του Euro η Αγγλία

Τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης θα διεκδικήσει η “οικοδέσποινα” της διοργάνωσης μιας και “διέλυσε” τη Σουηδία με το εμφατικό 4-0 στον ημιτελικό που διεξήχθη στο Σέφιλντ.

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε το πρώτο – χρονικά – ματς της τετράδας η Αγγλία. Μπροστά σε περίπου 30 χιλιάδες φιλάθλους, η ομάδα της Σαρίνα Βίγκμαν κυριάρχησε απόλυτα, “συνθλίβοντας” τις σκανδιναβές. Παρ’ ότι στο πρώτο ημίχρονο το σκορ είχε μείνει στο 1-0 χάρη στο γκολ της Μπεθ Μιντ από το 34′, το δεύτερο μισό ήταν μια εντελώς διαφορετική υπόθεση. Μόλις στο 48ο λεπτό η Λούσι Μπρονζ πέτυχε το δεύτερο τέρμα για τις “λιονταρίνες”. Είκοσι λεπτά αργότερα η Αλίσια Ρουσό έγραψε το 3-0 “καθαρίζοντας” την πρόκριση ενώ στο 77′ η Φραν Κίρμπι έβαλε το “κερασάκι” στην τούρτα για το τελικό 4-0.

Πλέον, η Αγγλία περιμένει μια εκ των Γερμανία και Γαλλία στο Γουέμπλεϊ για τον μεγάλο τελικό της 30ης Ιουλίου. Η δεύτερη ημιτελική αναμέτρηση θα διεξαχθεί το βράδυ της Τετάρτης (27/7, 22:00).