Στο… ρελαντί η Μπαρτσελόνα | Εύκολα η Φέγενορντ

Οι Καταλανοί νίκησαν με 2-1 την Σαχτάρ και έκαναν το τρία στα τρία στον 8ο όμιλο, ενώ η Φέγενορντ με την σειρά της επικράτησε εύκολα με 3-1 επί της Λάτσιο και ”σκαρφάλωσε” στην κορυφή του 5ου ομίλου.

Η Μπαρτσελόνα παρουσιάστηκε με αρκετές απουσίες, καθώς ο Τσάβι δεν είχε στη διάθεση του, τους τραυματίες Λεβαντόφκσι, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ντε Γιονγκ, Ραφίνια, Πέδρι, Κούντε και ο τιμωρημένος Γκάβι, παρόλα αυτά θέλησε να… καθαρίσει από νωρίς την αναμέτρηση κόντρα στην Σαχτάρ Ντόνετσκ και να βρεθεί με το ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση. Από την άλλη πλευρά οι Ουκρανοί, οι οποίοι την προηγούμενη αγωνιστική έκαναν την ολική ανατροπή στην έδρα της Αντβέρπ και νίκησε με 3-2. Η Σαχτάρ ταξίδεψε στην Ισπανία, γνωρίζοντας την δυναμική της αντιπάλου, ωστόσο, επιζητούσε μία καλή εμφάνιση και γιατί όχι την απόσπαση βαθμού ή βαθμών. Όσον αφορά τον αγώνα του 5ου ομίλου ανάμεσα σε Φέγενορντ και Λάτσιο, οι οποίες προήλθαν και οι δύο ομάδες από σερί νίκες στο πρωτάθλημα των χωρών του. Οι Ολλανδοί παρουσιάστηκαν ως φαβορί στην αναμέτρηση, κάτι που αποδείχθηκε και στο γήπεδο, ενώ από την άλλη πλευρά η Λάτσιο προσπάθησε να δώσει συνέχεια στις καλές εμφανίσεις, χωρίς κάποιο αποτέλεσμα, καθώς δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του αγώνα.

Μπαρτσελόνα – Σαχτάρ Ντόνετσκ 2-1

Οι Καταλανοί επέβαλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, στο 8′ ο Φερμίν Λόπεζ με ένα σουτ εντός περιοχής, δοκίμασε τα αντανακλαστικά Ντμίτρο Ρίζνικ, ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε την μπάλα. Στην συνέχεια η Μπαρτσελόνα πίεζε τα καρέ της Σαχτάρ Ντόνετσκ με αποτέλεσμα να βρει δύο γκολ μέσα σε οχτώ λεπτά, στο 28′ ο Φεράν Τόρες πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Λόπεζ στο δοκάρι της εστίας και εκτέλεσε άψογα τον τερματοφύλακα της Σαχτάρ. Στο 36′ ο Τόρες είδε τον Λόπεζ και του προώθησε την μπάλα, με τον νεαρό Ισπανό μέσο να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του με την βοήθεια του δοκαριού. Στο δεύτερο μισό η Μπαρτσελόνα ”κυνήγησε” το τρίτο τέρμα, ωστόσο, η Σαχτάρ ήταν αυτή που πέτυχε γκολ, στο 62′ ο Αζαρόβι είδε την κίνηση του Σουντάκοφ, προωθώντας του την μπάλα, ο νεαρός Ουκρανός βρέθηκε τετ α τετ με τον Τερ Στέγκεν και με ένα εξαιρετικό τελείωμα μείωσε σε 2-1. Στην συνέχεια η ομάδα του Τσάβι προσπάθησε να ”παγώσει” τον ρυθμό του αγώνα, κάνοντας όμως αρκετά λάθη στην μεσαία γραμμή, η Σαχτάρ εκμεταλλεύτηκε ένα από αυτά και στο 83′ βρήκε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, ωστόσο, το γυριστό σουτ του Στεπανένκο δεν βρήκε στόχο. Η Μπαρτσελόνα δεν ρίσκαρε στην συνέχεια του αγώνα και διατήρησε με ευκολία το προβάδισμα.

Φέγενορντ – Λάτσιο 3-1

Η Φέγενορντ εκμεταλλεύτηκε από νωρίς τον ρυθμό του παιχνιδιού, πραγματοποιώντας στο 9ο λεπτό την πρώτη κλασική ευκαιρία, η σέντρα του Ιγκόρ Παϊσάο βρήκε το κεφάλι του Σαντιάγκο Γκιμένεθ, με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Στο 25′ οι Ολλανδοί βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Γκιμένεθ, ωστόσο, έπειτα από εξέταση του VAR, ακυρώθηκε ορθά το γκολ, ωστόσο, έξι λεπτά μετά η Φέγενορντ άνοιξε το σκορ νομότυπα με σκόρερ πάλι τον Μεξικανό φορ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Στένγκς γύρισε την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, όπου εκεί βρισκόταν ο Ζερούκι και με ένα εκπληκτικό πλασέ έκανε το σκορ 2-0. Η Φέγενορντ ήταν κυρίαρχη καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου μισού και οδηγήθηκε δίκαια με ”αέρα” δύο γκολ στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο η Λάτσιο προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 57′ με τον Καστεγιάνο, ο οποίος δεν μπόρεσε να εκτελέσει με επιτυχία σε… σχεδόν άδεια εστία, καθώς ο Μπάιλο είχε τεθεί εκτός φάσης αλλά και τέρματος μετά την απόκρουσή του στο σουτ του Ζακανί. Στο 74′ οι Ολλανδοί ”κλείδωσαν” την νίκη με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Γκιμένεθ, ο οποίος από κοντά έκανε το 3-0, στην συνέχεια του αγώνα η Λάτσιο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-1 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέδρο στο 83′.