Στο Μουντιάλ του Κατάρ η Ουαλία, «λύγισε» την Ουκρανία

Οι «δράκοι» επικράτησαν με 1-0 της Ουκρανίας και πήραν το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο, επιστρέφοντας στο Μουντιάλ για πρώτη φορά μετά από 64 χρόνια!

Η Ουαλία αποτελεί την εθνική ομάδα που εξασφάλισε το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο για το προσεχές Παγκόσμιο Κύπελλο, μετά τη «μάχη» με την αντίστοιχη ομάδα της Ουκρανίας.

Ο αγώνας:

Η αναμέτρηση άρχισε με την Ουκρανία να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά και την κατοχή της μπάλας. Στο 12ο λεπτό, ο Γιάρεμτσουκ έκανε την πρώτη τελική στο παιχνίδι, αλλά το σουτ που πραγματοποίησε σταμάτησε στα χέρια του Χένεσι. Στο 22′, οι -φιλοξενούμενοι- απείλησαν ξανά με τον Καραβάγιεφ, αλλά η προσπάθειά του κόπηκε από τους αμυντικούς της Ουαλίας. Η πρώτη τελική για την ομάδα του Ρομπ Πέιτζ ήταν και «φαρμακερή», καθώς άνοιξε το σκορ από το κεφάλι του… Γιαρμολένκο, ο οποίος «χρεώθηκε» με αυτογκόλ. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με την Ουαλία σε θέση οδηγού προς το Μουντιάλ του Κατάρ.

Στην επανάληψη, η Ουκρανία εξακολουθούσε να πιέζει και να έχει την κατοχή της μπάλας. Στο 49′ όμως, ο Ράμσεϊ «άγγιξε» το 2-0 για τη χώρα του, αλλά το σουτ, που έκανε από πλεονεκτική θέση, πέρασε άουτ. Στο 56′ ο Τσιγκάνκοφ έχασε σημαντική ευκαιρία για την Ουκρανία, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Γιάρεμτσουκ πρόσθεσε ακόμη μία σημαντική τελική. Η ομάδα του Ολεκσάντρ Πετράκοφ έχασε σωρεία επιθέσεων, ούσα συνεχώς γύρω από την περιοχή των Ουαλών. Το σύνολο του Ρομπ Πέιτζ, ωστόσο, άντεξε στην πίεση και στις ευκαιρίες των αντιπάλων και εξασφάλισε την πρόκριση στο Μουντιάλ του 2022.