Στο κυνήγι της κορυφής η Ουνιόν | Η Μάιντζ διέλυσε εκτός έδρας την Λειψία!

Η ομάδα του Βερολίνου, επικράτησε με 3:0 της Στουτγκάρδης και μείωσε την απόσταση από την κορυφή στους 2 βαθμούς, περιμένοντας το βραδινό ντέρμπι. Μεγάλη εμφάνιση της Μάιντζ, η οποία κέρδισε μέσα στη Λειψία με 3:0. Μεγάλη νίκες για Λεβερκούζεν. Ισόπαλες Φράιμπουργκ-Χέρτα. Έσωσε την παρτίδα στο 96′ η Βόλφσμπουργκ.

Βόλφσμπουργκ – Άουγκσμπουργκ 2:2

Με το “καλημέρα” η Άουγκσμπουργκ άνοιξε το σκορ στο δεύτερο λεπτό, με αυτογκόλ του Άρνολντ. Ο ίδιος παίκτης, αστόχησε σε πέναλτι και οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2:0 με τον Μπερίσα. Ενώ όλα έδειχναν πως η ομάδα του Μάασεν θα έφευγε με το… διπλό, οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο τέρματα με τους Βάλντσμιτ και Νμέτσα στο 96′.

ΓΚΟΛ: 83′ Βάλντσμιτ, 90’+6′ Νμέτσα / 2′ Άρνολντ (αυτ.), 32′ Μπερίσα

Λειψία – Μάιντζ 0:3

Οι φιλοξενούμενοι στο 9′ άνοιξαν το σκορ με τον Ινγκβάρτσεν και παρόλο που δεν είχαν κατοχή μπάλας ήταν πιο απειλητικοί από την Λειψία. Η ομάδα του Σβένσον, διπλασίασε τα τέρματά της στο 57′ με τον Αγιόργκ, ενώ ο θρίαμβος των φιλοξενουμένων πήρε διαστάσεις με γκολ του Κορ στο 67′.

ΓΚΟΛ: 9′ Ινγκβάρτσεν, 57′ Αγιόργκ, 67′ Κορ

Ουνιόν Βερολίνου – Στουτγκάρδη 3:0

Στο πλήν 2 από την πρώτη Μπάγερν Μονάχου μείωσε η ομάδα από το Βερόλινο, η οποία επικράτησε με 3:0 της Στουτγκάρδης. Το σκορ άνοιξε στο 51′ ο Μπέκερ, στο 65′ ο Μπέρενς έκανε το 2:0, ενώ τα τέρματα των γηπεδούχων τριπλασιάστηκαν με αυτογκόλ του Χαραγκούτσι τρία λεπτά αργότερα.

ΓΚΟΛ: 51′ Μπέκερ, 65′ Μπέρενς, 68′ Χαραγκούτσι

Σάλκε – Μπάγερ Λεβερκούζεν 0:3

Στο κυνήγι της Άιντραχτ και την 6η θέση της βαθμολογίας συνεχίζει να βρίσκεται η Λεβερκούζεν, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Σάλκε με 3:0. Στο 50′ ο Φρίμπονγκ άνοιξε το σκορ, ο Βίρτζ στο 61′ έκανε το 2:0, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Αζμούν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΓΚΟΛ: 50′ Φρίμπονγκ, 61′ Βίρτζ, 90’+2′ Αζμούν

Φράιμπουργκ – Χέρτα Βερολίνου 1:1

Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας παρέμεινε η Φράιμπουργκ μετά την ισοπαλία με 1:1 κόντρα στην Χέρτα Βερολίνου. Ο Γκρίφο άνοιξε το σκόρ για τους γηπεδούχους στο 52′, αλλά η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση με τον Νγκάνκαμ. Η ομάδα του Βερολίνου, παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας 22 βαθμούς.

ΓΚΟΛ: 52΄Γκρίφο / 77′ Νγκάνκαμ