Στις καθυστερήσεις η Βιγιαρεάλ | Mοίρασαν βαθμούς στη Χιρόνα

Το “κίτρινο υποβρύχιο” επικράτησε με γκολ στο 90′ + 4′ της Αλμερία. Στο 1-1 έμειναν Χιρόνα και Οσασούνα.

Με δύο αναμετρήσεις συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της La Liga. Στο 94′ ο Τζάκσον λύτρωσε την Βιγιαρεάλ, η οποία επικράτησε με 2-1 της Αλμερία. Στο 1-1 έμειναν στην έδρα της Χιρόνα η ομώνυμη ομάδα με την Οσασούνα.

Βιγιαρεάλ – Αλμερία 2-1

Στους 18 βαθμούς σκαρφάλωσε η Βιγιαρεάλ, μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Αλμερία. Οι φιλοξενούμενοι, σόκαραν τους “κίτρινους” με τον Μελέρο στο 31′. Οι γηπεδούχοι όμως στο 56′ βρήκαν τρόπο να ισοφαρίσουν με τον Μπαένα, ο οποίος στο ίδιο λεπτό αποβλήθηκε. Παρόλο που αγωνίστηκε για περισσότερο από 30′ με παίκτη λιγότερο, η Βιγιαρεάλ στο 94′ λυτρώθηκε με τον Τζάκσον, σκαρφαλώνοντας στην 7η θέση της La Liga.

Χιρόνα – Οσασούνα 1-1

Ισόπαλο ήταν το παιχνίδι στην Χιρόνα, με την ομώνυμη ομάδα να αντιμετωπίζει την Οσασούνα. Οι δύο ομάδες, μοιράστηκαν βαθμούς, γεγονός που δεν άφησε καμία ομάδα ικανοποιημένη. Το τελικό σκορ, διαμορφώθηκε στο πρώτο μέρος. Στο 37′ οι φιλοξενούμενοι με γκολ του Μπάρχα άνοιξα το σκορ. Η απάντηση ωστόσο για τους Καταλανούς ήρθε λίγα λεπτά αργότερα με τον Λόπεζ στο 45′ + 1′. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες πίεσαν, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν σε κάποιο τέρμα που θα τους έδινε τη νίκη.