Στην κορυφή με… σβηστό “τρίποντο” η Λανς

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Ligue 1 επέστρεψε η ομάδα του Φρανκ Χέις, μιας και επικράτησε με 1-0 της Τρουά στον πρώτο αγώνα της έβδομης αγωνιστικής.

Στην κορυφή της κατάταξης με 17 βαθμούς βρίσκεται, έστω και προσωρινά, η Λανς. Οι “ερυθρόχρυσοι” συνεχίζουν το αήττητο σερί τους και είναι ένα πόντο πάνω από την Παρί Σεν Ζερμέν μετά την αποψινή νίκη. Από την άλλη, η Τρουά έμεινε στην 11η θέση με επτά βαθμούς, χάνοντας για πρώτη φορά μετά από τρεις αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, παίρνοντας τον έλεγχο της κατοχής και κλείνοντας την Τρουά στο μισό δικό της. Στο 6′ χάθηκε η πρώτη σημαντική ευκαιρία, με τον Σοτοκά να δέχεται τη σέντρα του Κόστα, όμως το σουτ που δοκίμασε από κοντινή απόσταση δεν είχε καλή ισορροπία. Διαμαρτυρίες στη συνέχεια για πέναλτι από την Λανς σε μαρκάρισμα στον Γκραντίτ, καμία παράβαση από τον διαιτήτη, σε φάση μάλιστα που τραυματίστηκε ο ποδοσφαιριστής της Λανς.

Η Λανς συνέχισε να πιέζει την άμυνα της Τρουά, κερδίζοντας και στατικές φάσεις γύρω από την εστία του Γκαλόν, τις οποίες όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί. Μέχρι το 39′ όμως, όταν ο Φρανκόφσκι εκτέλεσε φάουλ από την αριστερή πλάγια γραμμή και ο Ντάνσο νίκησε τους πάντες στον αέρα στο σημείο του πέναλντι για να σημειώσει το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα η Τρουά έχασε τρομερή ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Σαμπά αρχικά να σταματάει τον Μεντίνα που πήγε να βάλει αυτογκόλ και στη συνέχεια ο Ντάνσο κόντραρε το σουτ του Μπαλντέ.

Στην επανάληψη η Τρουά βγήκε στο γήπεδο με σκοπό να απειλήσει την εστία του Σαμπά. Η Λανς είχε όμως την πρώτη σημαντική ευκαιρία, με τον Φοφανά από το ύψος του πέναλντι να στέλνει την μπάλα στα πόδια του Πάλμερ-Μπράουν. Στο 59′ τρομερή ευκαιρία για την Τρουά, με τον Σαμπά να σταματάει το σουτ του Μπαλντέ από κοντινή απόσταση.

Επόμενη τεράστια ευκαιρία στην αναμέτρηση ξανά για την Τρουά, με τον Οντεμπέρτ από κοντινή απόσταση στο 76′ να σουτάρει πάνω στα σώματα, ενώ ήταν ανενόχλητος, μετά από δικές του διαδοχικές τρίπλες. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κύλισαν χωρίς κάποια ομάδα να απειλεί ιδιαιτέρως και την Λανς εν τέλει να επικρατεί με 1-0.

Γκολ: Ντάνσο 39′,

Κίτρινες: Πορέμπα 40′, Καμπό 77′ / Ταρντιό 77′

Λανς (Φρανκ Χέις): Σαμπά, Γκραντίτ (Φρανκόφσκι 16′), Ντάνσο, Μεντίνα, Χαϊνταρά, Πορέμπα (Φοφανά 46′), Αμπντούλ-Σαμίντ, Καμπό, Οπεντά (Μπούξα 72′), Κόστα (Κλοντ-Μαουρί 72′), Σοτοκά.

Τρουά (Μπρούνο Ιρλέ): Γκαλόν, Μπαλντέ, Πορόθο, Πάλμερ-Μπράουν (Γιαντέ 66′), Ραμί, Λαρούκι, Ούγκμπο (Οντεμπέρτ 46′), Κουαμέ, Ταρντιό (Αγκουμέ 82′), Ρόνι Λόπες (Κόντε 66′) , Μπαλντέ (Ριπάρ 82′).