Στην εξάδα με ανατροπή η Αταλάντα

Η ομάδα από το Μπέργκαμο μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Μπολόνια, αλλά κατάφερε να πραγματοποιήσει την ανατροπή (1:2) και να αποδράσει με το διπλό από το “Ρενάτο Νταλ’Άρα”, για την 17η αγωνιστική της Serie A.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ομάδα του Τιάγκο Μότα πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 6ο λεπτό με τον Ορσολίνι να σκοράρει έξω από την περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν μπορούσαν να την αξιοποιήσουν κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Μάλιστα, το σύνολο του Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι δεν πραγματοποίησε ούτε ένα σουτ στο στόχο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η Μπολόνια ήταν ουσιαστική στο παιχνίδι της και πήγε στα αποδυτήρια, ούσα μπροστά στο σκορ.

Στην επανάληψη, η Αταλάντα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με το… καλησπέρα, χάρη σε γκολ του Κοπμέινερς μόλις στο 47ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, ωστόσο κατάφεραν να βρουν λύσεις στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου και έφτασαν γρήγορα στην ανατροπή. Συγκεκριμένα, στο 58ο λεπτό, ο Χέιλουντ ήταν αυτός που εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μπογκά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σκορούπσκι για το 1:2. Εν συνεχεία, η Μπολόνια είχε την κατοχή της μπάλας και αναζητούσε διαδρόμους για να απειλήσει προς την ισοφάριση, ωστόσο δεν τα κατάφερε και το 1:2 παρέμεινε έως το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.//

ΓΚΟΛ: 6′ Ορσολίνι / 47′ Κοπμέινερς, Χέιλουντ
Κίτρινες: 66′ Μεντέλ / 26′ Ντε Ρουν, 38′ Πάσαλιτς