Στα προημιτελικά τα “καγκουρό”

Η Αυστραλία επικράτησε 2:0 της Δανίας για την φάση των “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών και εξασφάλισε το εισιτήριο για τις οκτώ καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Η Δανία είχε μια “φλύαρη” κατοχή που δεν μπορούσε να την μετουσιώσει σε γκολ και ευκαιρίες, με την οικοδέσποινα του τουρνουά να αμύνεται “έξυπνα” και με την τακτική των αντεπιθέσεων πέτυχε δυο τέρματα που την έστειλαν στους “8” της διοργάνωσης.

Οι “Matildas” βρήκαν τον δρόμο προς τα δίκτυα στο 29ο λεπτό με την Κέιτλι Φορντ, ενώ μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου δεν απειλήθηκαν.

Στην δεύτερη πράξη του ματς η συν διοργανώτρια χώρα, η Δανία πίεσε, είχε την κατοχή και προσπάθησε να ισοφαρίσει. Αντ΄ αυτού, η ομάδα Τόνι Γκουστάβσον στο 70ο λεπτό πέτυχε και δεύτερο τέρμα με την Ράσο να πετυχαίνει ήρεμα το τρίτο της γκολ στο τουρνουά. Η μεγάλη σταρ της Αυστραλίας Σαμ Κερ έκανε το ντεμπούτο στο τουρνουά στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας (μετά τον τραυματισμό στη γάμπα σε μια προπόνηση παραμονές της διοργάνωσης).

Έτσι η ομάδα από την Ωκεανία θα μάθει τον αντίπαλό της στα προημιτελικά την Τρίτη, όταν η Γαλλία θα αναμετρηθεί με το Μαρόκο.//ΓΓ.