Στα ημιτελικά η Οσασούνα

Η ομάδα από την Παμπλόνα, επικράτησε με 2:1 στην παράταση της Σεβίλλης και “τσέκαρε” το εισιτήριο της για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Η καταπληκτική πορεία της Οσασούνα στο εφετινό Copa del Rey συνεχίζεται! Μετά την Μπέτις, η ομάδα από την Παμπλόνα απέκλεισε απ’ το Κύπελλο Ισπανίας και την έτερη ομάδα της πόλης, της Σεβίλη, επικρατώντας με 2-1 στην παράταση κι έγινε ο δεύτερος σύλλογος, μετά την Μπαρτσελόνα, που προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Οσασούνα άνοιξε το σκορ στο 71′ με τον Άβιλα κι εκεί όπου όλα έδειχναν πως κρατούσε σφικτά το «εισιτήριο» της πρόκρισης στην τετράδα, ήρθε το γκολ του Εν-Νεσιρί στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, για να οδηγήσει τον αγώνα στην παράταση.

Τη λύση για τους γηπεδούχους έδωσε εντέλει ο Μαροκινός επιθετικός, Αμπντέ Εζαλζούλι ο οποίος πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 99′ και χάρισε μία πραγματικά σπουδαία πρόκριση στην Οσασούνα.