Στα ημιτελικά η Αγγλία (video)

Την πρόκρισή τους στη φάση των “4”, έπειτα από έξι χρόνια, πανηγυρίζουν τα “τρία λιοντάρια”, που επικράτησαν με 1:0 της Πορτογαλίας σε νοκ-άουτ προημιτελικό στη Γεωργία για το Euro U21.

Έτοιμα για μεγάλα πράγματα δείχνουν τα νέα αστέρια του αγγλικού ποδοσφαίρου, καθώς απέκλεισαν την φιναλίστ της προηγούμενης διοργάνωσης και έκλεισαν ραντεβού με το Ισραήλ για τα ημιτελικά, εκεί όπου θα είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί.

Για να φθάσουν εκεί οι παίκτες του Λι Κάρσλεϊ χρειάστηκε να καταβάλουν μεγάλη προσπάθεια απέναντι στους Πορτογάλους, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι Άγγλοι κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα, πήραν την πολύτιμη νίκη-πρόκριση.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Άαρον Γκόρντον στο 34ο λεπτό. Ο επιθετικός της Νιούκαστλ, πήρε τη μπάλα μέσα στη περιοχή από τον Γκιμπς-Ουάιτ, βρήκε λίγο χώρο και με σουτ διαμόρφωσε το 1:0.

Οι Πορτογάλοι έφθασαν κοντά στην ισοφάριση με τον Ενρίκε Αραούχο στο 73′, όμως η κεφαλιά του επιθετικού της Γουότφορντ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και κάπως έτσι το σκορ δεν άλλαξε.//ΜΠ.