Βαθμολογικό… άλμα ο Μακεδονικός! (video)

Οι “πράσινοι” απέδρασαν από την Ημαθία χάρη στο… χρυσό τέρμα του Σιμόνι με 2:1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, η Βέροια ισοφάρισε αλλά το σύνολο του Αμανατίδη βρήκε την λύση και σκαρφάλωσε στην 5η θέση της βαθμολογίας του ‘Α ομίλου της Super League 2. Αντίθετα η γηπεδούχος ομάδα, δεν τα κατάφερε στο ντεμπούτο του Βελιτζέλου στην τεχνική ηγεσία και έμεινε κολλημένη στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

O ΑΓΩΝΑΣ:

Καλός ο ρυθμός του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες. Στο 13′ η πρώτη τελική άνηκε στον Μακεδονικό, αφού ο Παναγιωτούδης σούταρε… προειδοποιώντας με την μπάλα να απομακρύνεται σε κόρνερ από παρέμβαση του Μαραγκού. Στην εξέλιξη της φάσης οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ όταν έπειτα από φάση διαρκείας η μπάλα έφτασε στο Λεωνιδόπουλο που την έστειλε στα δίχτυα με κοντινή προβολή.

Η Βέροια ισορρόπησε και πάλι αλλά δεν έφτανε με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία και ο Μακεδονικός απείλησε και πάλι με κεφαλιά του Λισγάρα στο 27′ που ήταν όμως αδύναμη.

Δώδεκα λεπτά αργότερα η Βέροια κατάφερε να ισοφαρίσει. Έπειτα από ωραία πάσα του Μπελεβώνη, ο Ορφανίδης έκανε ωραία ενέργεια, μπήκε στην περιοχή, έκοψε και εκτέλεσε με το αριστερό για να νικήσει τον Γουναρίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα με τον Μακεδονικό να ελέγχει, την Βέροια να ψάχνει την ολική ανατροπή αλλά καμία από τις δύο ομάδες μπορούσε να απειλήσει μέχρι το 69′, όταν ο Μπουόλι έκανε μια σέντρα από τα δεξιά, ο Μπελεβώνης έπιασε την κεφαλιά εξ επαφής, αλλά έστειλε τη μπάλα λίγα εκατοστά άουτ.

Στο 77ο λεπτό ο Μακεδονικός βρήκε την λύση. Ο Τσουκάνης έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Σιμόνι από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2:1.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων και ο Μακεδονικός πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη εκτός έδρας.

ΓΚΟΛ: 39′ Ορφανίδης / 14′ Λεωνιδόπουλος, 77′ Σιμόνι

Κίτρινες: -/20′ Λεωνιδόπουλος, 61′ Λισγάρας

Kόκκινη: 95′ Λίσγαρας

Βέροια (Βελιτζέλος): Παπαδόπουλος, Μουχάλης (82′ Μπούζας), Ντουμάνης (82′ Ιωάννου), Στίκας, Μαραγκός, Μασούρας (90+2′ Παπατζίκος), Ορφανίδης (67′ Μπλέτσας), Φασίδης, Μπελεβώνης, Μπουκουβάλας, Μπουόλι.

Μακεδονικός (Γ. Αμανατίδης): Γουναρίδης, Μπρατσιάνι, Λισγάρας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Γαρύφαλλος (88′ Κοτταρίδης), Τσιλιγγίρης (75′ Χασάνογλου), Σάντσεθ (46′ Ζαννάκης), Σιμόνι (90+4′ Ταχματζίδης).//