Σπουδαίο διπλό από το Γκελζενκίρχεν

Η Άουγκσμπουργκ, που έμεινε με δέκα παίκτες σε κομβικό σημείο, κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη, καθώς επικράτησε με 3-2 της Σάλκε για την 8η αγωνιστική της Bundesliga.

Το σύνολο του Ενρίκο Μαάσεν συνέχισε τα θετικά αποτελέσματα, καθώς εξασφάλισε την τρίτη διαδοχική νίκη στην Bundesliga και ανέβηκε στην δέκατη θέση του γερμανικού πρωταθλήματος.

Η Άουγκσμπουργκ εκκίνησε με τον ιδανικότερο το παιχνίδι, καθώς μόλις στο 9ο λεπτό έκανε το 1-0 με τον Ντεμίροβιτς. Η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη για τις δύο ομάδες, καθώς αμφότερες είχαν τελικές προσπάθειες. Στο 21′, η Άουγσκμπουργκ πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Βόσνιος επιθετικός χρίστηκε ξανά σκόρερ, καθώς έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και νίκησε τον Σβόλοβ εκ νέου. Λίγο μετά τη συμπλήρωση του μισαώρου (33′), η Σάλκε κατάφερε να μειώσει στο σκορ και να μπει ξανά στο παιχνίδι, χάρη σε γκολ του Τερόντ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο ημίχρονο με σκορ 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες εξακολουθούσαν να είχαν ισόποσες ευκαιρίες και μοιρασμένη την κατοχή της μπάλας, αλλά οι γηπεδούχοι έδειχναν αποφασιστικότητα για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 56′, ο Κράους εξαπέλυσε μία… οβίδα, αλλά ο Γκικίεβιτς αποσόβησε τον κίνδυνο με απόκρουσή του. Στο 61′, Ο Τερόντ έγινε αποδέκτης της μπάλας από σέντρα προς τη μεγάλη περιοχή, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ και η Σάλκε έχασε μεγάλη ευκαιρία. Στο 63′ ήρθε η… λύτρωση για τους γηπεδούχους. Ο Ντρέξλερ έδωσε στον Κράους κι εκείνος νίκησε τον Γκικίεβιτς μέσα από την περιοχή. Στο 71′, η Άουγκσμπουργκ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας του Μπερίσα, ωστόσο κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα στο 77′ με τον Χαν. Το 3-2 αποτέλεσε το τελικό σκορ και η ομάδα του Ενρίκο Μαάσεν πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Σάλκε.

ΓΚΟΛ: 33′ Τερόντ, 63′ Κλάους / 9′, 21′ Ντεμίροβιτς, 77′ Χαν

Κόκκινη: 71′ Μπερίσα

Σάλκε (Φρανκ Κράμερ): Σβόλοβ, Φαν ντε Μπεργκ (53′ Γκράιμλ), Γιοσίντα, Ματριτσιάνι (66′ Αϊντίν), Ουβέγιαν (71′ Μορ), Κράους, Φλικ, Ντρέξλερ (81′ Καραμάν), Μπάλτερ (46′ Ζαλασάρ), Πόλτερ, Τερόντ

Άουγκσμπουργκ (Ενρίκο Μαάσεν): Γκικίεβιτς, Μπάουερ, Γκουβελέουβ, Γκούμνι, Ιάγκο, Γκρουέζο, Ρεξμπέκαϊ, Χαν, Ντεμίροβιτς (84′ Πέντερσεν), Μπερίσα, Νιντερλέχνερ (72′ Γένσεν)