Σπουδαία νίκη… ανάσα για την Τρουά!

Η ομάδα του Πατρίκ Κισνόρμπο κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη μετά τον Σεπτέμβριο, καθώς επικράτησε με 3:2 του Στρασβούργου και ανέβηκε σημαντικά στη βαθμολογία της Ligue 1.

Η Τρουά έκανε ιδανικό… ποδαρικό στο 2023, καθώς πήρε μία σημαντική νίκη κόντρα στο Στρασβούργο. Το σύνολο του Πατρίκ Κισνόρμπο έθεσε από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη, καθώς προηγήθηκε στο 16′ με τον Ριπάρ και διπλασίασε τα τέρματά της με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Ρόνι Λόπες, στο 20′. Πριν το ημίχρονο, το Στρασβούργο μείωσε σε 2:1 με τον Ντιαλό, ενώ στην επανάληψη βρήκε και το γκολ της ισοφάρισης με τον Ντουκουρέ στο 54′. Η Τρουά, ωστόσο, δεν… παρέδωσε τα όπλα και πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 78′ με τον Χαβαλερίν για να σφραγίσει τη νίκη με 3:2.

Πλέον, η Τρουά έχει 18 βαθμούς και βρίσκεται στην 13η θέση της βαθμολογίας, ενώ το Στρασβούργο παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού και την 19η θέση, έχοντας 11 βαθμούς.//