Σώθηκε στο 88′ η Λανς

H ομάδα του Φρανκ Εζ αναδείχθηκε ισόπαλη (1:1) στην έδρα της Τρουά, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Ligue 1, χάνοντας σημαντική ευκαιρία να “πιάσει” την Παρί Σεν Ζερμέν στην κορυφή.

Στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, η Λανς είχε την υπερόχη, όμως δεν μπορούσε να τη μετουσιώσει σε γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με τον Οπέντα να αστοχεί από κοντινή απόσταση. Στο 50ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον Λαρουσί να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ. Σαΐντ (67′) και Ρόνι Λόπες (77′) έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν. Στο 88′, ο Τόμασον έκανε το 1:1 με σουτ προ κενής εστίας και… έσωσε την παρτίδα για τους φιλοξενούμενους.//