Σώθηκε ο Διαγόρας, υποβιβάστηκε ο Ηρακλής Λάρισας

Με έξι αναμετρήσεις για τον Βόρειο όμιλο άνοιξε η αυλαία της 29ης αγωνιστικής στη Super League 2 και το τοπίο στην ουρά της βαθμολογίας ξεκαθάρισε αρκετά.

Λίγο πριν το φινάλε του πρωταθλήματος και ο Διαγόρας τσέκαρε το εισιτήριο της παραμονής στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, ενώ τον δρόμο της επιστροφής στη Γ’ Εθνικής πήρε ο Ηρακλής Λάρισας, καθώς η ισοπαλία με τον Μακεδονικό αποδείχθηκε καταδικαστική. Αντίθετα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης απέκτησε προβάδισμα ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής, με την Βέροια να βρίσκεται σε δυσχερή θέση, μετά την ήττα στη Ρόδο.

Αναγέννηση Καρδίτσας – ΑΕΛ 2:2

Νωρίς στο παιχνίδι ο Πολίτης κατάφερε να ανοίξει το σκορ για τους Καρδιτσιώτες, κάνοντας το 1:0 για τους γηπεδούχους στο 17ο λεπτό με σουτ. Η ομάδα της Λάρισας βρήκε απάντηση με τον Πεντρόζο, καθώς ο Αργεντίνος εξτρέμ ισοφάρισε σε 1:1 στο 35’, όμως η Αναγέννηση κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα άμεσα, με τον Αθανασιάδη να πετυχαίνει το 2:1 στο 39’. Ο ρυθμός και η αποτελεσματικότητα των δύο ομάδων έπεσε στο δεύτερο μέρος, αλλά ο Τσιριγώτης βρήκε δίχτυα στο 63’ για το 2:2 και έσωσε τον βαθμό για τους Λαρισαίους.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Γκέκας, Κοζορώνης, Σταμόπουλος, Σκόνδρας, Δημόπουλος, Πολίτης (68′ Αναστασόπουλος), Μπάλας (88′ Κορέλας), Λαγός, Αθανασιάδης (88′ Γκίνης), Γιάκος (75′ Μπάντροβιτς), Ελιβέλτο (68′ Βούζας).

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαξιμένκο, Κόλα (46′ Θ. Παπαγεωργίου), Κοσσονού (46′ Μαϊδανός), Πλέγας, Θωμαϊδης (46′ Αντράντα), Κ. Παπαγεωργίου (46′ Νίνο), Πεντρόσο, Μαυριάς (78′ Μιλτιάδης), Τσιριγώτης.

Διαγόρας – Βέροια 1:0

Με το… καλησπέρα προηγήθηκαν στην αναμέτρηση οι Ροδίτες και καλύτερο ξεκίνημα στο παιχνίδι, δεν θα μπορούσαν να φανταστούν, με τον Καραμάνη να κάνει το 1:0 μόλις στο 4ο λεπτό. Το σύνολο του Άγγελου Διγκόζη διατήρησε αυτό το προβάδισμα, χωρίς δυσκολία, για αρκετά μεγάλο διάστημα στο παιχνίδι. Ωστόσο, η “Βασίλισσα του Βορρά” απείλησε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Μπελεβώνης έπιασε το σουτ, με την μπάλα να σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι στο 47ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να πιέσουν, επειδή ήταν με την πλάτη στον τοίχο, όμως δεν κατάφεραν να είναι εύστοχοι στην τελική προσπάθεια και το σκορ δεν άλλαξε.

Διαγόρας (Διγκόζης): Αθανασόπουλος, Αρίας, Γιανναράκης, Μανιώτης, Τάτσης, Καραμάνης, Τσιαντούλας (82′ Γκρόζναντινιτς), Λούκιτς (70′ Μπούμπας), Βουργουντζής (58′ Παραστατίδης), Σταμένκοβιτς (82′ Πετράκης), Μανιάς.

Βέροια (Καρύδας): Βενετικίδης, Ντουμάνης (52′ λ.τ Γιαγτζίδης), Κολλαράς, Μασούρας, Μουχάλης, Μπουκουβάλας, Ισαακίδης, Ζιώγας (46′ Μπελεβώνης), Ελευθεριάδης (83′ Κασέμι), Μπαϊντού (52′ Μπουόλι), Ιωάννου (75′ Κατσούκης).

Ηρακλής Λάρισας – Μακεδονικός 0:0

Μεγάλο το διακύβευμα στην αναμέτρηση αυτή, που αποτελούσε έναν τελικό παραμονής. Το άγχος ίσως κατέβαλε τους ποδοσφαιριστές και το πρώτο 45λεπτο ξεχάστηκε πολύ γρήγορα. Ωστόσο, με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία, με τον Κέρι να μην μπορεί να έρθει σε επαφή με την μπάλα, σχεδόν πάνω στη γραμμή του τέρματος. Λίγο αργότερα, στο 54’, ο Σιμόνι βρήκε δίχτυα για τον Μακεδονικό, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, επειδή ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος. Στο 81’ ο Ηρακλής Λάρισας έφθασε κοντά στο γκολ, όμως το σουτ του Λούκας Γκαρσία πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια, ενώ στην επόμενη φάση ο Σιμόνι αστόχησε τετ-α-τετ.

Ηρακλής Λάρισας (Χατζηλιάδης): Φαρμάκης, Γιαννίτσης, Μπόσιο (88′ Συρεγγέλας), Γκαλίτσιος, Γκουγκούδης, Καμπέρης, Κέρι, Τασιούλης (61′ Λεσάι), Κάσας, Λούκας Γκαρσία, Λαγωνίδης.

Μακεδονικός (Θεοδοσιάδης): Γουναρίδης, Σαραγιώτης, Σιμόνι, Χασάνογλου, Γαρύφαλλος (69′ Λεωνιδόπουλος), Σιατραβάνης (90+3′ Λιούμης), Ουνγιαλίδης, Τσουκάνης (86′ Ζαφειράκης), Λισγάρας, Γκέντσογλου (90+3′ Κοτταρίδης), Παναγιωτούδης.

Θεσπρωτός – Αλμωπός Αριδαίας 0:5

Το παιχνίδι στην Ηγουμενίτσα ήταν παράσταση για έναν ρόλο, κάτι αναμενόμενο, λόγω των προβλημάτων των γηπεδούχων, αλλά και του αήττητου σερί που τρέχουν οι φιλοξενούμενοι εδώ και 1,5 μήνα. Μπορεί να μην υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τον Αλμωπό να πάρει εύκολα τους τρεις βαθμούς. Ο Πατρινός έκανε το 0:1 στο 36’ και η νίκη κλείδωσε με δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου μέρους. Ο Πέττας πέτυχε το 0:2 στο 51’ και ο Τσιπούρας στο 55’ το 0:3. Ο δείκτης του σκορ ανέβηκε κι άλλο, με τον Σουρνάκη να κάνει το 0:4 στο 73’. Το… κερασάκι στη τούρτα το έβαλε ο Καρυπίδης στο 90’+2’, ο οποίος διαμόρφωσε το 0:5.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Λαδιάς, Μαρτίνεζ, Βασιλάκης, Δημητρούλας, Ρίζος, Μίγγος, Μπίκας, Οικονομίκος, Δρίτσας, Σάνι, Παππάς.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Ντόκιτς, Κυριακίδης, Μακρυδάκης, Τσιακούμης (77′ Καρυπίδης), Ασλαμπάλογλου, Παρασκευάς (77′ Κέρθι), Τούλης, Έππας, Πέττας (62′ Σουρνάκης), Τσιπούρας (62′ Μπρένκα), Πατρινός (83′ Ταχματζίδης).

Νίκη Βόλου – Πανσερραϊκός 3:0

Από νωρίς οι Βολιώτες έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη επί των πρωταθλητών του ομίλου, κλείνοντας με θετικό τρόπο τη σεζόν. Η Νίκη προηγήθηκε με κεφαλιά του Παναγιωτίδη στο 9ο λεπτό, ο οποίος έκανε το 1:0. Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Μιράντα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο επιθετικός από την Ισημερινή Γουινέα έκανε το 2:0 στο 13’. Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου διαχειρίστηκε σωστά αυτό το προβάδισμα και πήρε άνετε ακόμη τρεις βαθμούς και με τον Κρητικό να πετυχαίνει το τρίτο γκολ της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 3:0 στο 80’.

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Αναστασίου, Κάσσος (67′ Ολαϊσόλα), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Παναγιωτίδης (82′ Κριμιτζάς), Γαβριηλίδης (74′ Τσουκαλάς), Κυριακίδης, Κρητικός, Τζιώρας (67′ Σιαφά), Μιράντα (46′ Τοπαλίδης).

Πανσερραϊκός (Δερμιτζάκης): Κατσίκας, Καρασαλίδης, Παντεκίδης (79′ Δημητρίου), Ζέρης, Πεταυράκης (68′ Λυμπεράκης), Δεληγιαννίδης, Νάτσος (68′ Οικονόμου), Μούργος (55′ Μασκανάκης), Κατσαντώνης, Σοφιανός, Μπαΐροβιτς (55′ Παπαβασιλείου).

ΠΑΟΚ Β’ – Παναθηναϊκός Β’ 3:1

Μόλις στο 3ο λεπτό ο “Δικέφαλος του Βορρά” βρήκε δίχτυα, με σκόρερ τον Γκορντεζιάνι, έπειτα από ενέργεια του Τσοπούρογλου, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε, μετά από υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ. Στο 7’ ο Δαρέλας είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία, όμως αστόχησε από τα έντεκα βήματα σε εκτέλεση πέναλτι, ενώ στο 21’ ο ίδιος παίκτης έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά. Εν τέλει, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, μετά τις μεγάλες ευκαιρίες των γηπεδούχων, με τον Μπιλάλ να κάνει το 0:1 στο 36’. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “ασπρόμαυροι” ήταν πιο αποτελεσματικοί και έφθασαν στην ανατροπή του σκορ, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης. Ο Πανίδης στο 57’ ισοφάρισε σε 1:1 και ο Γκορντεζιάνι πέτυχε το 2:1 στο 71’, ευστοχώντας στο δεύτερο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του στην αναμέτρηση, ενώ ο Κωττάς έκανε το 3:1 στο 89ο λεπτό.

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Μοναστηρλής, Μελετίδης, Γιαξής (46′ Νινούα), Κωττάς, Τσοπόρογλου (46′ Κιτσάκης), Ουεντραόγκο, Γρόσδης (46′ Παναγιώτου), Σπυράκος, Χατζηστραβός, Δαρέλας (46′ Πανίδης), Γκορντεζιάνι (79′ Σελιμάι).

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Λίλο, Σιδεράς, Αθανασακόπουλος, Μαντσίνι (68′ Νταμπίζας), Κυριόπουλος, Προδρομίτης (60′ Γιόνσον), Σαρδέλης (68′ Σαρπέζης), Τερεζίου, Λαμψίας, Μπιλάλ, Καραμπάς (60′ Βουτσάς).

Δείτε τη βαθμολογία του Βορείου Ομίλου της Super League 2 εδώ.//ΜΠ.