«Σόου» της Πορτογαλίας με πρωταγωνιστή Ρονάλντο – Νέα ισοπαλία για Ισπανία

Οι «Θαλασσοπόροι» επικράτησαν με 4-0 της Ελβετίας, παίρνοντας τον πρώτο… λόγο στον όμιλο, ενώ η «φούρια ρόχα» έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Τσεχία.

Η Πορτογαλία έθεσε τις βάσεις για τη νίκη στη Λισαβόνα από το πρώτο ημίχρονο. Ο Γουίλιαμ Καρβάλιο άνοιξε το σκορ για την εθνική του ομάδα, έπειτα από ασίστ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 15ο λεπτό, ενώ στο 35′ ο σταρ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Τέσσερα λεπτά αργότερα σημείωσε ακόμη ένα γκολ και στην επανάληψη πέτυχε χατ-τρικ αλλά ο VAR του το στέρησε για οφσάιντ. Το τέταρτο γκολ, ωστόσο, ήρθε για την Πορτογαλία από τον Κανσέλο. Έτσι, η ομάδα του Φερνάντο Σάντος πήρε την πρωτιά στον δεύτερο όμιλο του α’ γκρουπ δυναμικότητας του Nations League.

Από την πλευρά της, η Ισπανία κατάφερε να σώσει την ισοπαλία στο φινάλε του αγώνα. Η Τσεχία προηγήθηκε με τον Πέσεκ και ο Γκάβι ισοφάρισε λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Ο Κούχτα έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ την εθνική του ομάδα στο 66ο λεπτό και στο φινάλε της αναμέτρησης ο Μαρτίνεθ ισοφάρισε εκ νέου, έπειτα από ασίστ του Ασένσιο.