Σόκαραν τη Γιουνάιτεντ οι “χωριάτες” | Νίκη στο φινάλε η Πάλας

Ο Έμερι έβαλε φρένο στους “κόκκινους διαβόλους” καθώς στο ντεμπούτο του στον Πάγκο της Άστον Βίλα επικράτησε 3-1, οι “αετοί” έσωσαν την παρτίδα στο 90′ ενώ η Νιουκάστλ συνέχισε ακάθεκτη στα θετικά αποτελέσματα.

Άστον Βίλα-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Άστον Βίλα, η οποία βρήκε δίχτυα από νωρίς. Μόλις στο 7ο λεπτό, οι “γηπεδούχοι” έσπασαν την πίεση της Γιουνάιτεντ, ο Ράμσεϊ τροφοδότησε τον Μπέιλι με τον τελευταία να νικά τον Ντε Χέα, γράφοντας το 1-0 και δίνοντας στην ομάδα του κεφάλι στο σκορ. Η συνέχεια ήταν ονειρική για τους “χωριάτες”, οι οποίοι τέσσερα λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους. Κέρδισαν φάουλ έξω από την περιοχή, με τον Ντιν να το εκτελεί εξαιρετικά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα των “κόκκινων διαβόλων” διευρύνοντας το προβάδισμα της ομάδας του. Η Γιουνάιτεντ στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό, προσπαθώντας να απειλήσει τα αντίπαλα καρέ και να μειώσει. Έχασε τεράστιες ευκαιρίες να κάνει το 2-1 με τους Ρονάλντο και Γκαρνάτσο, να μην καταφέρνουν να πετύχουν το πολυπόθητο τέρμα. Στο 44ο λεπτό όμως, ο Σο με ένα απίθανο γκολ, έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας για την ομάδα του.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τους “χωριάτες”, χρειάστηκαν μόλις τέσσερα λεπτά για να τριπλασιάσουν τα τέρματά τους και να σοκάρουν ξανά τη Γιουνάιτεντ. Ο Γουότκινς τροφοδότησε τον Ράμσεϊ και εκείνος με δυνατό σουτ, έγραψε το 3-1. Στη συνέχεια η Γιουνάιτεντ ανέβασε ρυθμό, όμως οι “χωριάτες” έκαναν διαχείριση και διατήρησαν το προβάδισμά τους, παίρνοντας ένα μεγάλο τρίποντο, στο ντεμπούτο του Έμερι στον πάγκο.

Γουέστ Χαμ-Κρίσταλ Πάλας 1-2

Οι δύο ομάδες μπήκαν ιδανικά στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή. Η Γουέστ Χαμ όμως ήταν αυτή που βρήκε πρώτη δίχτυα, στο 20ο λεπτό, μετά από εξαιρετική συνεργασία του Μπενραχμά και του Πακετά, με τον πρώτο να σκοράρει και να βάζει την ομάδα του σε θέση οδηγού. Η Κρίσταλ Πάλας προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Στο 41ο λεπτό, ο Ζαχά έφερε το παιχνίδι στα ίσα με φανταστικό σουτ μέσα από την περιοχή, γράφοντας το 1-1. Στο δεύτερο μέρος οι ομάδες εμφανίστηκαν όπως στο πρώτο, χωρίς όμως να απειλήσουν τα αντίπαλα δίχτυα. Στο 81ο λεπτό ο διαιτητής έδειξε πέναλτι υπέρ της Πάλας, όμως μετά από εξέταση VAR, άλλαξε την απόφασή του. Λίγο πριν την εκπνοή της αναμέτρησης, οι “φιλοξενούμενοι” πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ολίσε που έγραψε το τελικό 1-2 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Σαουθάμπτον-Νιουκάστλ 1-3

Σάουθάμπτον και Νιουκαστλ μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια από νωρίς. Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στους “γηπεδούχους”  με τον Περό να σουτάρει και τον Πόουπ με καταπληκτική απόκρουση να κρατά ανέπαφη την εστία του. Στο 35ο λεπτό όμως, η “φιλοξενούμενοι” ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Ο Αλμιρόν μετά από όμορφη ενέργεια πάτησε περιοχή και σούταρε, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι “καρακάξες” συνέχισαν να πιέζουν, ψάχνοντας και δεύτερο τέρμα, με τον Λόνγκσταφ να σουτάρει και τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των “γηπεδούχων”. Οι “άγιοι” απάντησαν άμεσα με τον Ελιονούσι, ο οποίος επιχείρησε το σουτ όμως ήταν άστοχο.

Στο δεύτερο μέρος η Σαουθάμπτον μπήκε πιο ενεργητική και απείλησε με τους Γουόρντ Πράους, Μίτλαντ Νάιλς και Τσε Άνταμς, όμως κανένας δεν κατάφερε να νικήσει τον Πόουπ και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Στη συνέχεια, όμως οι “φιλοξενούμενοι” ήταν αυτοί που σκόραραν και πάλι για το 2-0. Ο Μέρφι βρήκε τον Γουντ ο οποίος σούταρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπαζούνου. Οι “καρακάξες” χρειάστηκαν πέντε λεπτά για να τριπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Τρίπιερ έδωσε στον Γουίλοκ με τον τελευταίο να νικά τον πορτιέρο των “αγίων” και να γράφει το 3-0. Στο 90ο λεπτό, οι “άγιοι” βρήκαν δίχτυα και μείωσαν σε 1-2. Ο Περό, μετά από δυνατό σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, νικώντας τον Πόουπ. Όμως, ένα λεπτό αργότερα, ο Γκιμαράες απάντησε και διαμόρφωσε το τελικό 1-4.