Σοκ για Μάλμε και Μπόντο Γκλιμτ, επικό φινάλε στο Ζάγκρεμπ

Τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ επιφύλασσαν εκπλήξεις στους πρώτους αγώνες, καθώς η σουηδική ομάδα γνώρισε την ήττα από τη Ζαλγκίρις με 1-0 και η νορβηγική αντίστοιχα, ηττήθηκε με 1-0 από τη Λίνφιλντ.

Η κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση είχε ιδιαίτερες εκπλήξεις το βράδυ της Τρίτης (19/07) για τη δεύτερη προκριματική φάση του θεσμού. Η Μάλμε γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Ζαλγκίρις στη Λιθουανία και βρίσκεται με την πλάτη στον… τοίχο για την πρόκριση. Αντίστοιχα, η Μπόντο Γκλιμτ ηττήθηκε με 1-0 από τη Λίνφιλντ στο Μπέλφαστ και καλείται να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ στη Νορβηγία.

Υπενθυμίζουμε πως το ζευγάρι Λίνφιλντ – Μπόντο Γκλιμτ βρίσκεται στις πιθανές διασταυρώσεις με τον Ολυμπιακό εφόσον προκριθούν αμφότερες οι πλευρές. Η Λουντογκόρετς νίκησε εύκολα με 3-0 τη Σάμροκ Ρόβερς και έθεσε τις βάσεις για την πρόκριση, ενώ η Ντουντελάνζ επικράτησε με 1-0 της Πιούνικ στο Γερεβάν. Ο νικητής από τα δύο εν λόγω ζευγάρια ενδέχεται να βρεθεί στο δρόμο του Ολυμπιακού, εφόσον περάσει το εμπόδιο της Μακάμπι Χάιφα.

Στο Ζάγκρεμπ ολοκληρώθηκε με σπουδαίο τρόπο η αναμέτρηση μεταξύ Ντιναμό και Σκούπι. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν ισόπαλες 1-1 από το ημίχρονο, ωστόσο η ομάδα του Άντε Τσάτσιτς πήρε προβάδισμα με τον Πέτκοβιτς στο 86′. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 89′, η ομάδα από τη Βόρεια Μακεδονία βρήκε το γκολ της ισοφάρισης και το 2-2 αποτέλεσε το τελικό σκορ εν όψει του επαναληπτικού αγώνα.