Σκόρπισε την Κολωνία η Γκλάντμπαχ!

Τα “πουλάρια” πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και υπέταξαν με 5-2 την ομάδα του Στέφεν Μπάουμγκαρντ, σκαρφαλώνοντας στην έκτη θέση της Bundesliga.

Η Γκλάντμπαχ, υποδέχθηκε την Κολωνία στο “Μπορούσια Παρκ”, για την ένατη αγωνιστική της Bundesliga. Τα “πουλάρια”, με αυτή τη νίκη κατάφεραν να φτάσουν στους 15 βαθμούς και την έκτη θέση. Από την άλλη η Κολωνία, παρέμεινε στους 13 βαθμούς και την ένατη θέση.

Το παιχνίδι, είχε από την αρχή εξαιρετικό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να δείχνουν μεγάλη διάθεση, προκειμένου να παίξουν ποδόσφαιρο. Στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι, “άνοιξαν” το σκορ με τον Φρίντριχ, με κεφαλιά. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Κολωνία κατάφερε να βρει την ισοφάριση, μετά από το πέναλτι που κέρδισε. Ο Φλοριάν Κάινζ, ανέλαβε την εκτέλεση και έφερε το παιχνίδι στα “ίσα”. Ο ίδιος στο 45′, αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα. Στις καθυστερήσεις η Γκλάντμπαχ, πήρε εκ νέου το προβάδισμα, μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπανσεμπαίνι. Έτσι οι δύο ομάδες, αποχώρησαν για την ανάπαυλα, με την Γκλάντμπαχ να έχει “κεφάλι” στο σκορ με 2-1, μετά από ένα συγκλονιστικό πρώτο ημίχρονο, με αρκετές συγκινήσεις.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού, οι γηπεδούχοι στην ουσία, καθάρισε το παιχνίδι. Ο Στιντλ, με μία “οβίδα”, έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αφού πρώτα χτύπησε στο δοκάρι. Ένα καταπληκτικό τέρμα, το οποίο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να… χτυπούν, καθώς στο 76′ πέτυχαν και τέταρτο γκολ, κάνοντας το 4-1. Εν συνεχεία, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 4-2, χάρη σε γκολ του Χουσέινμπασιτς, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Γκλάντμπαχ διαμόρφωσε το τελικό σκορ με 5-2, χάρη στον Τουράμ.

Γκολ: 27′ Φρίντριχ, 45’+2′ Μπενσεμπαϊνί, 47′ Στιντλ, 76′ Μπενσεμπαϊνί, 90+1′ Τουράμ / 31′ Κάινζ, 83′ Χουσέινμπασιτς

Κίτρινες: 7′ Στιντλ, 38′ Μπενσεμπαϊνί / 11′, 45’+1′ Κάινζ, 63′ Σκίρι

Κόκκινη: 45’+1′ Κάινζ

Γκλάντμπαχ (Ντάνιελ Φάρκε): Ζόμερ, Μπενσεμπαϊνί, Ελβέντι, Φρίντριχ, Σκάλι, Βάιγκλ, Κονέ, Χόφμαν, Κράμερ (Σάντσες 79′), Στιντλ (Πλέα 52′), Τουράμ

Κολωνία (Στέφεν Μπάουμγκαρντ): Σβάμπε, Έκτορ, Χούμπερς, Κίλιαν, Σμιτζ (Χουσέινμπασιτς 60′), Σκίρι, Κάινζ, Ντούντα (Ανταμιάν 60′), Λιούμπισιτς, Τίγκες, Μάινα (Ουθ 79′)