Σκοράρει ο Χάαλαντ… νικάει η Σίτι

Με δυο τέρματα ο Νορβηγός, βρήκε και πάλι την επαφή του με τα δίχτυα και οι “Πολίτες” επέστρεψαν στις νίκες, επικρατώντας με 3-1 της Μπράιτον.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ σκόραρε δις στο πρώτο ημίχρονο (22′,44′). ο Ντε Μπρόινε (75′) πέτυχε ένα γκολ…ποίημα και η Μάντσεστερ Σίτι επέστρεψε στις νίκες στην Premier League, επικρατώντας με 3-1 της Μπράιτον, που είχε μειώσει προσωρινά με τέρμα του Τροσάρντ (53′).

Ο αγώνας:

Το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες ήταν νωθρό στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 11′ ο Έντερσον έκανε λάθος αλλά ο Γούελμπεκ έστειλε την μπάλα ψηλά. Στο 20′, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι όταν ο Σάντσες είχε επαφή με τον Χάαλαντ στη περιοχή. Ένα λεπτό αργότερα ο Χάαλαντ σκόραρε έπειτα από ασίστ του Έντερσον (!) καθώς πέρασε και τον Σάντσες για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας. Στο 32′ γύρισμα από τον Γκρίλις, σουτ μέσα από την περιοχή από τον Ντε Μπρόινε, ο Σάντσες έδιωξε σε κόρνερ. Στο 38′ ο Γουέλμπεκ σούταρε εκτός εστίας. Στο 41′ ο Σίλβα κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Χάαλαντ νικώντας τον Σάντσες με δυνατό σουτ.

Στην επανάληψη η Σιτι ήταν αυτή που απείλησε πρώτη όταν ο Ντε Μπροινε κουβάλησε την μπάλα, την έσπασε δεξιά μέσα στην περιοχή στον Κανσέλο αλλά ο Σάντσες έδιωξε με τα πόδια. Στο 53′ η Μπράιτον μείωσε σε 2-1 με σουτ του Τροσάρντ. Στο 67′ σουτ του ΜακΆλιστερ εκτός περιοχής, ψηλά η μπάλα.  Στο 71′ από κόρνετ του Ντε Μπρόινε ο Λαπόρτ πήρε την κεφαλιά αλλά την έστειλε ελάχιστα άουτ. Στο 73′ ο Έντερσον απέκρουσε εντυπωσιακά με τα πόδια σουτ του Τροσάρντ. Στο 75′ ο Ντε Μπρόινε με ένα πολύ όμορφο σουτ εκτός περιοχής έδωσε και πάλι αέρα δυο τερμάτων στην Σίτι. Έκτοτε ο ρυθμός έπεσε και οι “Πολίτες” έκαναν συντήρηση δυνάμεων.

ΓΚΟΛ: 22′,43′ Χάαλαντ,75′ Ντε Μπρόινε/ 53′ Τροσάρντ

Κίτρινες: 26′ Καισέδο, 60′ Γκρος, 74′ Εστουπινιάν / 54′ Μαχρέζ

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Ακάντζι, Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Κανσέλο, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Μπερνάρντο Σίλβα, Μαχρέζ(62′ Φόντεν), Χάλαντ(80′ Άλβαρεζ), Γκρίλις(77′ Πάλμερ)

Μπράιτον (Ντε Ζέρμπι): Σάντσες, Φέλτμαν(66′ Εστουπινιάν), Ντανκ, Γουέμπστερ, Μαρτς, ΜακΆλιστερ(87′ Σαρμιέντο), Καϊσέδο, Τροσάρ, Γκρος(87′ Γκίλμουρ), Λαλάνα(46′ Λάμπτει), Γουέλμπεκ