Σίτι τριών αστέρων… υπέταξε τη Γουλβς | Λιντς και Μπρέντφορντ έμειναν στο μηδέν

Με σπουδαίες αναμετρήσεις συνεχίστηκε η 21η αγωνιστική της Premier League, με τους “Πολίτες” να τιμωρούν του λύκους με χατ-τρικ του Χάαλαντ. Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα, οι δύο ομάδες έμειναν στο μηδέν.

Σε ένα παιχνίδι με τη Σίτι κυρίαρχο καθ’ όλη τη διάρκεια, οι “γαλάζιοι” ήταν αυτοί που πήραν και τη νίκη, με τον Χάαλαντ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής, καθώς σκόραρε τρία γκολ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Το 1:0 έγινε στο 40ο λεπτό, ο Νορβηγός διπλασίασε τα τέρματά του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ στο 54ο λεπτό με ένα εξαιρετικό πλασέ έκανε το 3:0. Η Σίτι συνέχισε να “σφυροκοπά” αδιάκοπα την άμυνα της Γουλβς, που έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει και έτσι πανηγύρισε και τη νίκη με το show του Έρλινγκ Χάαλαντ.

Λιντς και Μπρέντφορντ έμειναν στο μηδέν, σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες φάσεις και για τις δύο ομάδες. Η Λιντς απείλησε στο πρώτο μέρος με τον Ροντρίγκο, όμως ο κίπερ των “μελισσών” κράτησε ανέπαφη την εστία του. Οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, όμως καμία από τις δυο δεν τα κατάφερε, κρατώντας το παιχνίδι σε πλήρη ισορροπία. Έτσι η Μπρέντφορντ, παρέμεινε στην 8η θέση με 30 βαθμούς, ενώ η Λιντς παρέμεινε μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.

Mάντσεστερ Σίτι – Γουλβς 1:0