Σίτι πέντε αστέρων | Σίφουνας… Ντόρτμουντ πέρασε από την Ανδαλουσία

Με τον… ασταμάτητο Νορβηγό φορ πρωταγωνιστή, οι “Πολίτες” επικράτησαν με 5-0 επί της Κοπεγχάγης και έκαναν το 3/3 στο φετινό Champions League, ενώ στο άλλο ματς του ομίλου οι Βεστφαλοί πέρασαν νικηφόρα από τη Σεβίλλη με το εμφατικό 1-4.

Για την 3η αγωνιστική του Champions League, στον 7ο όμιλο η Μάντσεστερ Σίτι του… ασταμάτητου Έρλινγκ Χάλαντ νίκησε με 5-0 την Κοπεγχάγη, με τον Νορβηγό φορ να φτάνει τα 28 γκολ συνολικά στη διοργάνωση σε 22 συμμετοχές, με τα δύο αποψινά (5/10) τέρματα που πέτυχε. Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μπορούσια Ντόρτμουντ πέρασε νικηφόρα από το “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν”, επικρατώντας με 3-1 επί της Σεβίλλης και παράλληλα πήρε προβάδισμα για τη δεύτερη θέση.

Μάντσεστερ Σίτι – Κοπεγχάγη 5-0

Η Μάντσεστερ Σίτι ξεκίνησε ιδανικά το ματς και ο Έρλινγκ Χάλαντ χρειάστηκε μόλις επτά λεπτά για να βρει δίχτυα! Ο Κανσέλο έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Νορβηγός με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0, για να φτάσει τα 18 γκολ από την αρχή της σεζόν με τη φανέλα των “Πολιτών” (14 στην Premier League και 4 στο Champions League).

Δεύτερο γκολ για τον… ασταμάτητο Χάλαντ στο 32ο λεπτό. Ο Νορβηγός πήρε το ριμπάουντ μετά από ασταθή απόκρουση του κίπερ Γκραμπάρα σε σουτ του Γκόμεζ και σε κενή εστία έκανε το 2-0, με το πέμπτο φετινό του γκολ στο Champions League και 28ο συνολικά στη διοργάνωση. Η Σίτι ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο και σφυροκοπούσε την εστία της Κοπεγχάγης. Στο 39′, τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους Δανούς, με τον Κοτσολάβα να σημειώνει αυτογκόλ και τους “Πολίτες” να προηγούνται με 3-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τη Μάντσεστερ Σίτι να κερδίζει πέναλτι και τον Μαχρέζ, που ανέλαβε την εκτέλεση, να στέλνει τον Γκραμπάρα στην άλλη γωνία και να κάνει το 4-0 για την ομάδα του στο 55′. Στο 76′ οι “Πολίτες” πέτυχαν ένα υπέροχο γκολ, προϊόν ομαδικής προσπάθειας, με τον Άλβαρες να ακουμπάει τελευταίος τη μπάλα και να την στέλνει στα δίχτυα για το 5-0 που ήταν και το τελικό σκορ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα.

Γκολ: 7′,32′ Χάλαντ, 39′ Κοτσολάβα (αυτ.), 55′ Μαχρέζ (πεν.), 76′ Άλβαρες

Κίτρινες: – / 54′ Στάμενιτς

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Κανσέλο (57′ Λιούις), Ντίας, Λαπόρτ, Γκόμεζ, Μαχρέζ, Γκουντογκάν, Μπερνάντο Σίλβα (66′ Γουίλσον-Έσμπραντ), Γκρίλις, Χάλαντ (46′ Πάλμερ), Άλβαρες

Κοπεγχάγη: Γκραμπάρα, Ντικς (66′ Άνκερσεν), Βάβρο, Κοτσολάβα, Κρίστιανσεν, Στάμενιτς, Λεράγκερ (79′ Σόρενσεν), Γιοχάνεσον, Κλάεσον (66′ Μουκάιρου), Νταράμι (56′ Χάραλντσον), Καραμόκο (46′ Γένσεν)

Σεβίλλη – Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-4

Ιδανικό ξεκίνημα στο ματς για την Ντόρτμουντ. Ο Μπέλιγχαμ βρήκε με διαγώνια 30άρα μπαλιά τον Γκερέιρο, που έκανε την κίνηση προς την περιοχή της Σεβίλλης, με τον αριστερό μπακ της Μπορούσια να πιάνει δυνατό διαγώνιο σουτ και να στέλνει τη μπάλα στο απέναντι “παράθυρο” της εστίας του Μπόνο για το 0-1 των Βεστφαλών μόλις στο 6ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι με υπέροχη σόλο ενέργεια από τον Μπέλιγχαμ στο 41′, που μπήκε στη μεγάλη περιοχή της Σεβίλλης και μετά από κοφτή ντρίμπλα σε αντίπαλο νίκησε τον Μπόνο για το 0-2 της Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί έκλεισαν θριαμβευτικά το πρώτο ημίχρονο στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν”, με τον Αντεγιέμι στο 43′ να γράφει το 0-3, που ήταν σκορ ημιχρόνου. Αξίζει να σημειωθεί πως, ο Τζουντ Μπέλιγχαμ έγινε ο πρώτος μέσος στην ιστορία του Champions League που σκόραρε σε τρία διαδοχικά ματς όντας ακόμα έφηβος.

Σημάδια αντίδρασης στο δεύτερο ημίχρονο από τη Σεβίλλη, μετά από το καταστροφικό πρώτο μέρος, με τον Εν Νεσιρί να μειώνει σε 3-1 στο 51′ με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τέλες. Η Ντόρτμουντ τελειώσε ουσιαστικά το ματς στο 75′, με τον Μουκοκό να βγάζει την σέντρα και τον Μπραντ να νικάει τον Μπόνο με κεφαλιά για το 1-4 υπέρ των Βεστφαλών που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς τίποτα δεν άλλαξε στον αγώνα.

Γκολ: 51′ Εν Νεσιρί / 6′ Γκερέιρο, 41′ Μπέλιγχαμ, 43′ Αντεγιέμι, 75′ Μπραντ

Κίτρινες: 3′ Γκούντελι, 69′ Λαμέλα, 90+1′ Σάλας / 71′ Οζκάν

Σεβίλλη: Μπόνο, Νάβας (46′ Μοντιέλ), Καρμόνα, Σάλας, Τέλες, Ζορντάν (77′ Ντόλμπεργκ), Γκούντελι, Ράκιτιτς (62′ Ντιλέινι), Ίσκο (62′ Πάπου Γκόμες), Σούσο (46′ Λαμέλα), Εν Νεσιρί

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Μέγιερ, Μενιέ, Σούλε, Σλότερμπεκ, Γκερέιρο (89′ Ροτ), Τσαν, Οζκάν (86′ Παπαδόπουλος), Αντεγιέμι (64′ Μάλεν), Μπραντ (85′ Αζάρ), Μπέλιγχαμ, Μουκοκό (80′ Μοντέστ)