Σημαντική νίκη για την Μπρεστ | Ούτε τώρα “χαμογέλασε” η Ανζέρ

Η Μονπελιέ δε δυσκολεύτηκε απέναντι στην ομάδα του Αμπντέλ Μπουχαζάμα (5:0), η οποία έχει να πανηγυρίσει τρεις βαθμούς στη Ligue 1 από τις 18 Σεπτεμβρίου. Oι “πειρατές” επικράτησαν με 1:0 στην έδρα του Στρασβούργου και ξέφυγαν από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η Κλερμόν “άλωσε” την Τουλούζ (1:0), ενώ η Ρεμς πήρε τη νίκη (1:0) στις καθυστερήσεις έναντι της Αζαξιό.

Μονπελιέ – Ανζέρ 5:0

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Καζρί να παίρνει την μπάλα στην περιοχή και να στέλνει την μπάλα στο δεξί “Γ” με δυνατό σουτ. Στο 25ο λεπτό η Μονπελιέ κέρδισε πέναλτι, με τον Σαβανιέ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί. Λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια (45+2′), ο Μαουάσα πέτυχε και τρίτο γκολ για την ομάδα του Μισέλ Ντερ Ζακαριάν, με κοντινό σουτ. Στο 51′, ο Σαβανιέ πήρε την μπάλα στην άκρη της περιοχής και εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ “έγραψε” το 4:0. Στο 57ο λεπτό η Ανζέρ έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Ναμπίλ Μπενταλέμπ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 73′, ο Γουαχί έδωσε διαστάσεις… θριάμβου στη νίκη της Μονπελιέ, σκοράροντας με ωραίο πλασέ.

ΓΚΟΛ: 2′ Καζρί, 25′, 51′ Σαβανιέ, 45+2′ Μαουάσα, 73′ Γουαχί

Στρασβούργο – Μπρεστ 0:1

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 13ο λεπτό βρήκαν δίχτυα, ωστόσο μετά από χρήση VAR, το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Στη συνέχεια το Στρασβούργο ανέβασε… στροφές, με τους Γκαμεϊρό και Γκιλμπέρ να αστοχούν σε δυνατά σουτ, στο 17′ και το 22′ αντίστοιχα. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η Μπρεστ βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα, με το γκολ του Ονορά να μετράει κανονικά αυτή τη φορά. Στο 62ο λεπτό ο Λούκας Περίν πήρε την μπάλα στην περιοχή, όμως το σουτ του κόπηκε από τους αμυντικούς, πάνω στη γραμμή. Στο 65′, ο Ονορά βγήκε τετ-α-τετ με τον Σελς, όμως το πλασέ του ήταν άστοχο.

ΓΚΟΛ: 45+1′ Ονορά

Τουλούζ – Κλερμόν 0:1

Στο 18′, ο Ντετζέγκερε βρήκε τον Σαϊμπί στην περιοχή, όμως ο τελευταίος δεν κατάφερε να βρει δίχτυα με κοντινό σουτ. Στο 32ο λεπτό ο Σαμ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από καλό σημείο, με την μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Η επόμενη αξιοσημείωτη ευκαιρία, σε μια αναμέτρηση με χαμηλό ρυθμό, ήρθε στο 70ο λεπτό, όταν ο Αμπουχλάλ πήρε την μπάλα στα όρια της περιοχής και επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, το οποίο πέρασε λίγο πάνω από την εστία. Στο 76ο λεπτό η Κλερμόν άνοιξε το σκορ, με τον Άντριτς να βρίσκει τον Καουί και τον τελευταίο να πλασάρει εύστοχα για το 1:0.

ΓΚΟΛ: 76′ Καουί

Ρεμς – Αζαξιό 1:0

Στο 14ο λεπτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, όμως το γκολ τους ακυρώθηκε για οφσάιντ από το VAR. Στο 33ο λεπτό η Αζαξιό έχασε διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Χαμουμά επιχείρησε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Ντιούφ να αποκρούει και τον Μπαγιαλά να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά. Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν “νωχελικά” και στο πρώτο 20λεπτο δεν πάτησαν η μία την περιοχή της άλλης. Στο 70′, ο Μουνέτσι βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή και επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, το οποίο όμως σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Στο 77ο λεπτό ο μεσοεπιθετικός από τη Ζιμπάμπουε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως και αυτό το γκολ της Ρεμς ακυρώθηκε για οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν, τελικά, στη νίκη με γκολ του Καγιούστε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.//

ΓΚΟΛ: 90+5′ Καγιούστε