Σημάδια ζωής στον Άγιαξ

Ο αντίπαλος της ΑΕΚ φιλοδώρησε με 5 τέρματα τη Φίτεσε ανεβαίνοντας στην όγδοη θέση του ολλανδικού πρωταθλήματος δείχνοντας σημάδια ζωής.

Ο Άγιαξ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Χάτο. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα αλλά το γκολ του Χάμουλιτς ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Αίαντας κράτησε το πόδι στο γκάζι και διπλασίασε τα τέρματα του με τον Χλίνσον στο 12ο λεπτό. Στο δεύτερο 45λεπτό ο Όρς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 3-0. Ο Άκπομ στο 58ο λεπτό έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του κάνοντας το 4-0, για να έρθει ο Τέιλορ στο 67ο λεπτό να κάνει το 5-0 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Ο Αίαντας με αυτή του νίκη ανέβηκε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας με 15 βαθμούς, παραμένοντας ωστόσο πολύ μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League, καθώς βρίσκεται στο -12 από την τρίτη Τβέντε. //ΝΚ