Χάνει το τρένο της Ευρώπης η Νάπολι (highlights)

Η Έμπολι πήρε σπουδαία νίκη επί της πρωταθλήτριας Ιταλίας με 1-0, κάνοντας σημαντικό βήμα παραμονής, αλλά με τους φιλοξενούμενους να χάνουν πολύτιμους βαθμούς για την μάχη των Ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Η Έμπολι έκανε το καλύτερο ξεκίνημα που θα μπορούσε να φανταστεί, καθώς μόλις στο 4ο λεπτό βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Τσέρι, σοκάροντας την Νάπολι πολύ νωρίς στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Καλτζόνα έμεινε σε πολύ χαμηλά στάνταρ. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να κάνουν την ζημιά στην Έμπολι, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το ρευστό 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι πίεσε υπερβολικά την γηπεδούχου, σε βαθμό να έχει απίστευτα ποσοστά κατοχής, αλλά με τις φάσεις να μην είναι αυτές που θα της έδιναν το δικαίωμα να ισοφαρίσει. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης με την Έμπολι να παίρνει ένα τρίποντο “χρυσάφι” για την συνέχεια και την Νάπολι να βυθίζεται στα δικά της φετινά προβλήματα.