Της “έκοψε” τα φτερά στις καθυστερήσεις η Έμπολι

Η Λάτσιο ήταν κυρίαρχη, έμοιαζε να κρατάει τους τρεις βαθμούς στα… χέρια της, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν (2:2) με δύο γκολ από το 80ο λεπτό και μετά. Σπέτσια και Λέτσε έμειναν στο 0:0, με τις δύο ομάδες να μένουν με “γλυκόπικρη” γεύση από την αναμέτρηση.

Λάτσιο – Έμπολι 2:2

Oι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Λουίς Αλμπέρτο εκτέλεσε φαλτσαριστά ένα κόρνερ και ο Φελίπε Άντερσον έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά. Στο 9′, ο Βραζιλιάνος εξτρέμ βρήκε τον Ιμόμπιλε στην περιοχή, όμως το σουτ του αρχηγού της Λάτσιο πέρασε λίγο πάνω από την εστία. Στο 19ο λεπτό ο Λατσάρι έβγαλε ωραία μπαλιά στην περιοχή, όμως το σουτ του Ζακάνι πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 32ο λεπτό ο Λουίς Αλμπέρτο εκτέλεσε άλλο ένα κόρνερ, βρίσκοντας τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, με την κεφαλιά του Σέρβου να περνάει άουτ.

Στο 51ο λεπτό η Λάτσιο έχασε ακόμη μία ευκαιρία από στατική φάση. Ο Λουίς Αλμπέρτο εκτέλεσε ένα κόρνερ, με την κεφαλιά του Ιμόμπιλε να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Στο 54′, ο Ζακάνι μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2:0. Στο 60′, ο Φατσίνι βρήκε τον Καπούτο με ωραία μπαλιά, με την κεφαλιά του Ιταλού να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 63ο λεπτό ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς εξαπέλυσε έναν… κεραυνό, με τον Βικάριο να κάνει δύσκολη απόκρουση και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Από εκεί κι έπειτα οι “λατσιάλι” οπισθοχώρησαν, δίνοντας την μπάλα στους φιλοξενούμενους. Στο 83′, η Έμπολι μείωσε σε 2:1. Οι παίκτες του Πάολο Ζανέτι έφυγαν στην αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Καπούτο, ο οποίος με το σουτ του δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Προβεδέλ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μάριν να εξαπολύει μια… βολίδα και να στέλνει την μπάλα στο “Γ”.

Γκολ: 2′ Άντερσον, 54′ Ζακάνι / 83′ Καπούτο, 90+4′ Μάριν
Κίτρινες: 43′ Λατσάρι, 69′ Ρομανιόλι, 70′ Πέδρο, 90+2′ Βεσίνο / 72′ Μπαντινέλι
Κόκκινες:
Δοκάρι: 63′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι): Προβεδέλ, Λατσάρι (70′ Χισάι), Κασάλε, Ρομανιόλι, Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Κατάλντι (70′ Βεσίνο), Λουίς Αλμπέρτο (86′ Μπάσιτς), Άντερσον, Ζακάνι (60′ Πέδρο), Ιμόμπιλε

Έμπολι (Πάολο Ζανέτι): Βικάριο, Στογιάνοβιτς (68′ Εμπουεχί), Ισμαΐλι, Λουπέρτο, Παρίζι, Μάριν, Γκράσι (56′ Καμπιάγκι), Φατσίνι (76′ Φατσίνι), Μπαλντάνζι (56′ Μπαντινέλι), Καπούτο, Σατριάνο (68′ Πιάτσα)

Σπέτσια – Λέτσε 0:0

Στο 14ο λεπτό ο Ντι Φραντσέσκο έκανε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα βρήκε στα σώματα των αμυντικών και στην επαναφορά το σουτ του Γκονζάλες σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Στο 24′, ο Χολμ “γέμισε” στην περιοχή, όμως η κεφαλιά του Ενζολά πέρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες αρκέστηκαν σε σκληρά μαρκαρίσματα και ο ρυθμός ήταν πολύ χαμηλός, χωρίς να δημιουργούνται αξιόλογες φάσεις. Στο 53ο λεπτό ο Στρεφέτσα βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή, όμως το πολύ καλό του σουτ έδιωξε σε κόρνερ ο Ντραγκόφσκι. Στο 73′, ο Γκιασί κινήθηκε στην… πλάτης της αντίπαλης άμυνας, όμως ο Φαλκόνε βρισκόταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε το πλασέ του Γκανέζου.//