Της “έκλεψε” τον βαθμό στο 92′ | Δύσκολα η Ουντινέζε

Η Σαμπντόρια ισοφάρισε 1-1 στις καθυστερήσεις στερώντας τo πολύτιμο “διπλό” από την Λάτσιο. Η Φιορεντίνα έφτασε τα 3 παιχνίδια χωρίς να “γευτεί” την χαρά της νίκης, έμειναν στην ισοπαλία 1-1 η Έμπολι με την Βερόνα.

Με 3 παιχνίδια συνεχίστηκε το απόγευμα της Τετάρτης η δράση για την 4η αγωνιστική της Σέριε Α. Στο “Λουίτζι Φεράρις” η Σαμπντόρια πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο 92′ από την Λάτσιο. Η Ουντινέζε, επιβλήθηκε με 1-0 επί της Φιορεντίνα, ενώ Έμπολι και Βερόνα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1.

Σαμπντόρια-Λάτσιο 1-1

Στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης ο Φελίπε Άντερσον έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την Λάτσιο, όταν ένα σουτ “κεραυνός” έξω από την περιοχή εξουδετερώθηκε δύσκολα από τον Αουντέρο. Η Λάτσιο ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία στο πρώτο 20λέπτο και αξιοποίησε την κυριαρχία της, όταν στο 21′ ο Μιλίνκοβιτς Σάβιτς με μια τρομερή ασίστ με τακουνάκι, έβγαλε μόνο του τον Τσίρο Ιμόμπιλε και εκείνος άνοιξε το σκορ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ιταλός σέντερ φορ πήγε να διπλασιάσει τα τέρματα του αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στο δοκάρι. Στο 40′ ο Προβεντέλ έκανε μια πολύ δύσκολη απόκρουση σε σουτ του Κουαλιαρέλα κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του. Στο 61′ ο τερματοφύλακας των “λατσιάλι” είπε και πάλι όχι, αυτή τη φορά σε σουτ… κεραυνό του Ρινκόν. Στις καθυστερήσεις και στο 92′ η Σαμπντόρια βρήκε την λύση για να νικήσει τον εξαιρετικό Προβεντέλ  με ένα όμορφο γκολ του Γκαμπιαντί που έκανε το 1-1

Έμπολι-Βερόνα 1-1

Η Έμπολι μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 23′ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μπαλντάζι έκανε μια ωραία ατομική ενέργεια αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Όμως ο ίδιος παίκτης δεν αστόχησε τέσσερα λεπτά αργότερα και με ένα όμορφο σουτ μετά από ωραία συνεργασία με τον Σαμ Λάμερς έκανε το 1-0. Στο 2ο ημίχρονο η Έμπολι συνέχισε να κρατά τα ηνία του αγώνα. Στο 70′ και μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς, ο Γιάγια Κάλλον με ένα δυνατό σουτ έφερε το παιχνίδια στα ίσα κάνοντας το 1-1. Μετά την ισοφάριση η Βερόνα ανέβασε το τέμπο αλλά δεν βρήκε κάποια μεγάλη φάση και έτσι το παιχνίδι παρέμεινε ισόπαλο μέχρι το τέλος.

Ουντινέζε-Φιορεντίνα 1-0

Μετά το αναγνωριστικά πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ανέβασε ρυθμούς. Στο 17ο λεπτό η Ουντινέζε άνοιξε το σκορ με τον Μπέτο ο οποίος αξιοποίησε την τελική πάσα του Ντεολοφέου και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης έπεσε και πάλι ο ρυθμός του αγώνα, χωρίς να υπάρχει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Στο 81′ ο Ζεράρντ Ντεολοφέου νικήθηκε από τον Τερατσιάνο και δεν κατάφερε να γράψει το 2-0. Το παιχνίδι έληξε με 1-0 με την Φιορεντίνα να μην βρίσκει αντίδραση.