“Τρομακτική” Λάτσιο… πετάει προς την κορυφή

Oι “αετοί” επικράτησαν με 4-0 της Σπέτσια στο “Ολίμπικο” και μείωσαν τη διαφορά στους τρεις βαθμούς από την πρωτοπόρο Νάπολι, παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο και δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες.

Η Λάτσιο πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στη Serie A κι έφτασε τους 17 βαθμούς, ενώ η Σπέτσια παρέμεινε στη μέση της βαθμολογίας, πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση στο σημερινό παιχνίδι.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Αμπαντού ανέτρεψε τον Ιμόμπιλε στην περιοχή, με τον Ιταλό επιθετικό να στέλνει ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι το πέναλτι. Στο 12′ ο Φελίπε Άντερσον βρήκε τον Ζακάνι στην περιοχή, με τον τελευταίο να κάνει εκπλητικό σουτ και να σκοράρει. Στο 24′ ο προωθημένος Ρομανιόλι εξαπέλυσε έναν… κεραυνό έξω από την περιοχή και έκανε το 2-0 για τη Λάτσιο. Στο 37ο λεπτό ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έχασε σημαντική ευκαιρία για να τριπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, ωστόσο η προσπάθεια του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 50′ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, αλλά διαιτητής και VAR είχαν αντίθετη άποψη και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά. Στο 62ο λεπτό η Λάτσιο έκανε το 3-0, με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς να παίρνει μια εξαιρετική πάσα από τον Ζακάνι και να “εκτελεί” τον γκολκίπερ της Σπέτσια. Στο 73′ ο Πέδρο “χόρεψε” την αντίπαλη άμυνα, όμως το σουτ του κατέληξε στο πλαϊνό δίχτυ της εστίας. Στο 91ο λεπτό ο Χισάι τροφοδότησε τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, με τον Σέρβο να εκτελεί ταχύτατα και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-0.

ΓΚΟΛ: 12′ Ζακάνι, 24′ Ρομανιόλι, 62′, 90+1′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς

Κίτρινες: 2′ Αμπαντού

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι): Προβεντέλ, Λατσάρι (65′ Χισάι), Πάτρικ (46′ Χίλα), Ρομανιόλι, Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Κατάλντι (78′ Αντόνιο), Λουίς Αλμπέρτο (73′ Βεσίνο), Άντερσον, Ζακάνι, Ιμόμπιλε (65′ Πέδρο).

Σπέτσια (Λούκα Γκότι): Ντραγκόβσκι, Χολμ, Αμπαντού (65′ Αμιάν), Καλντάρα, Νικολάου, Κίβιορ (81′ Μπεκ), Έλερτσον (65′ Αγουδέλο), Μπουράμπια (65′ Έκνταλ), Μπαστόνι, Εντζολά, Γκιασί (75′ Σάντσα).