“Γκέλαρε” και έχασε… έδαφος η Μίλαν

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι αναδείχθηκε ισόπαλη (0:0) στην έδρα της Κρεμονέζε για την 14η αγωνιστική της Serie A, με την “ψαλίδα” από την πρωτοπόρο Νάπολι να ανοίγει στους οκτώ βαθμούς.

Η Μίλαν, μετά την ήττα από την Τορίνο (2:1) στις 30 Οκτωβρίου, έχασε ξανά βαθμούς, πήγε στους 30 και το… κυνήγι των “παρτενοπέι” δυσκολεύει. Από την άλλη, η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλβίνι πήρε σημαντική “ανάσα”, όμως παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο 9ο λεπτό ο Ντίαθ πήρε την μπάλα στην περιοχή, όμως το σουτ του ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Καρνεσέκι. Στο 23′, ο Ισπανός μεσοεπιθετικός πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, όμως το σουτ του πέρασε λίγο πάνων από την εστία. Στο 36ο λεπτό ο Ρέμπιτς εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Τιό πήδηξε ψηλότερα από όλους, όμως ο γκολκίπερ των γηπεδούχων απέκρουσε τη δυνατή κεφαλιά του. Στο 40′, η Μίλαν είχε νέα ευκαιρία, όμως ο Μεσίας δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση.

Στο 56ο λεπτό η Μίλαν βρήκε δίχτυα με τον Ντιβόκ Οριγκί, ωστόσο ο VAR ακύρωσε το γκολ λόγω οφσάιντ. Αυτή ήταν και η μοναδική φάση του δευτέρου ημιχρόνου μέχρι το 80ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, με κατοχή 72%, όμως δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν προυποθέσεις σημαντικών ευκαιριών. Στο 89′, ο Καλουλού δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, με την μπάλα να περνά ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λάζετιτς πήρε την μπάλα στην περιοχή, όμως το σουτ του πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Κίτρινες: 47′ Γκιλιόνε, 67′ Βάσκες, 85′ Βαλέρι, 88′ Μεϊτέ / 78′ Λεάο, 88′ Λάζετιτς, 90+3′ Ντε Κετελάερε

Κρεμονέζε (Μασιμιλιάνο Αλβίνι): Καρνεσέκι, Αϊβού, Μπιανκέτι, Βάσκες, Γκιλιόνε (63′ Σερνίκολ), Εσκαλάντε, Καστανιέτι (70′ Πίκελ), Βαλέρι (89′ Κουαλιάτα), Αφενά-Γκιάν (63′ Μπουοναϊούτο), Μεϊτέ, Κιοφάνι.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ταταρουσάνου, Τιό (60′ Καλουλού), Κιάερ, Τομόρι, Μεσίας, Μπενασέρ, Τονάλι (82′ Κρούνιτς), Μαπλό-Τουρέ, Ντίαθ (75′ Ντε Κετελάερε), Ρέμπιτς (82′ Λάζετιτς), Οριγκί (60′ Λεάο).//