Όλα ανοιχτά στη «μάχη» για την Ευρώπη

Επιστροφή στις νίκες για τους Βιόλα. Έπιασαν τους «τζιαλορόσι» στην έβδομη θέση.

Με το μυαλό στον τελικό του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ παρουσιάστηκε η Ρόμα στο παιχνίδι κόντρα στη Φορεντίνα για την 36η αγωνιστική της Σέριε Α. Οι «βιόλε» ήταν κυρίαρχοι στα πρώτα 10 λεπτά, «κόβοντας» την ανάστα των λύκων, κάνοντας το 2-0. Με αυτή τη νίκη τους, έπιασαν την Ρόμα στην 6 θέση και το ευρωπαϊκό εισιτήριο θα κριθεί στις επόμενες αγωνιστικές.

H Φιορεντίνα έκανε το βράδυ της πολύ εύκολο από νωρίς, μόλις στο 2ο λεπτό. Οι «βιόλε» κέρδισαν πέναλτι μετά από υπόδειξη του VAR και με τον Γκονζάλες, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 11ο λεπτό, ο Μποναβεντούρα, νίκησε τον Ρούι Πατρίσιο και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με ένα υπέροχο πλασέ.

Στο δεύτερο μέρος, η Ρόμα παρουσιάστηκε πιο επιθετική, προσπαθώντας να μειώσει το σκορ όμως, οι γηπεδούχοι δεν επέτρεπαν στους «τζιαλορόσι» να κάνουν το παιχνίδι τους.
Η Φιορεντίνα έκανε μια μεγάλη νίκη απέναντι στη Ρόμα, την έπιασε στην έβδομη θέση και διεκδικεί εισιτήριο για την Ευρώπη.