Νίκη με ανατροπή για τη Σπέτσια του Νικολάου

Παρά το γεγονός ότι η Σαμπτόρια άνοιξε το σκορ, οι “γηπεδούχοι” έδειξαν χαρακτήρα, σκόραραν δύο γκολ και πήραν τη νίκη με 2-2 για την έβδομη αγωνιστική της Σέριε Α.

Η ομάδα του Δημήτρη Νικολάου, γύρισε το παιχνίδι και πήρε το πολύ σημαντικό τρίποντο με 2-2, κόντρα στη Σαμπτόρια για την έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μπορεί οι Γενοβέζοι να ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, οι “γηπεδούχοι” όμως ήταν ανώτεροι στον αγωνιστική χώρο, παίρνοντας το παιχνίδι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με δυνατό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά. Η Σαμπτόρια ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Σαμπιρί στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης, με όμορφο μακρινό σουτ. Η χαρά των “φιλοξενούμενων” δεν κράτησε για πολύ, με τον Μουρίγιο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, στην προσπάθειά του να “κόψει” μια πάσα, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στη συνέχεια, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να απειλήσουν και να σκοράρουν, χωρίς όμως οι προσπάθειές του να αποδίδουν… καρπούς.

Στο δεύτερο μέρος, η Σπέτσια μπήκε πιο δυνατά. Κατευθείαν έψαξε το γκολ και προσπάθησε να τον βρει με την προσπάθεια του Αμπαντού, που όμως απέκρουσε ο Αουντέρο. Οι “γηπεδούχοι” ήταν αυτοί που απείλησαν περισσότερο στη συνέχεια και κατάφεραν να βρουν το γκολ για να περάσουν μπροστά στο σκορ. Ο Ενζολά, πήρε τη σέντρα από τον Χολμ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας στην ομάδα του το προβάδισμα.

Η Σαμπτόρια, “αφυπνίστηκε”, έψαξε το γκολ, χωρίς να καταφέρει να μετουσιώσει τις προσπάθειές της σε τέρμα. Λίγο πριν τη λήξη του δευτέρου ημιχρόνου, χάνει τεράστια ευκαιρία να φέρει και πάλι το παιχνίδι στα ίσα μετά την προσπάθεια του Κουαλιαρέλα που απέκρουσε ο Νταγκόβσκι. Έτσι, η Σπέτσια με ανατροπή πήρε το πολυπόθητο τρίποντο σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Κίτρινες:  42′ Μπαστόνι, 59′ Κοβαλένκο, 89′ Έλερτσον, 90′ Ενζολά / 23′ Φεράρι, 43′ Βιγιάρ, 70′ Λερίς, 79′ Τζούρισιτς, 90′ Μουρίγιο

Γκολ:  12′ Μουρίγιο (Αυτ), 72′ Ενζολά / 11’Σαμπίρι

Σπέτσια: Ντραγκόβσκι, Αμπαντού (87′ Έλερτσον), Κίβιορ, Νικολάου, Χολμ, Μπουραμπιά, Κοβαλένκο (71′ Εκντάλ), Ρέτσα (71′ Χριστόβ), Μπαστόνι (60′ Αγκουντέλο), Τζιασί (87′ Καλντάρα), Ενζολά,

Σαμπτόρια: Αουντέρο, Μπερεσίνσκι, Φεράρι (46′ Κόλει), Μουρίγιο, Αουτζέλο, Βιγιάρ (61′ Βιειρά), Λερί (71′ Γκαμπαντίνι), Ρινκόν, Σαμπιρί, Τζούριτσιτς (81′ Κουαλιαρέλα), Καπούτο (81′ Βέρε)