Η Γιούβε… άλωσε το Μπέργκαμο και κοιτάει τα… αστέρια!

Σε ένα ματς που είχε αρκετές φάσεις και από τις δυο πλευρές, η “γηραιά κυρία” κατάφερε να πάρει το “τρίποντο” στην έδρα της Αταλάντα, επικρατώντας 2:0 και πλέον θέλει να εξασφαλίσει τη συμμετοχή της τη νέα σεζόν στο Champions League.

Η Γιουβέντους έβαλε… φωτιά στις θέσεις που οδηγούν στα ευρωπαϊκά “εισιτήρια” για τη βαθμολογία της Serie A στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής. Οι “μπιανκονέρι” πανηγύρισαν μεγάλη νίκη με 2:0 στην έδρα της Αταλάντα και ανέβηκε στους 66 βαθμούς και τη δεύτερη θέση αντίστοιχα, ενώ οι “μπεργκαμάσκι” έμειναν στους 58 βαθμούς και την 6η θέση της κατάταξης αντίστοιχα.

Το ματς ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και η Αταλάντα μόλις στο 6ο λεπτό έγινε απειλητική με το σουτ του Κουπμάινερς έξω από την περιοχή να περνάει ελάχιστα άουτ. Οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως η Γιουβέντους ανέβασε “στροφές” και στο 22′ έχασε την πρώτη της ευκαιρία. Ο Κουπμάινερς έχασε την μπάλα έξω από την περιοχή της ομάδας του, ο Ντι Μαρία έκλεψε, πλάσαρε αλλά δεν βρήκε εστία. Οι “μπεργκαμάσκι” στο 25′ “άγγιξαν” το γκολ μετά από το κόρνερ που εκτέλεσε ο Κουπμάινερς, ο Σκαλβίνι νίκησε στον αέρα τον Ίλινγκ, πήρε την κεφαλιά αλλά σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Σέζνι. Οι δυο ομάδες εξακολουθούσαν να έχουν καλό ρυθμό και στο 36ο λεπτό, το σουτ του Τολόι για τους γηπεδούχους πέρασε ελάχιστα άουτ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η ομάδα του Γκασπερίνι έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Ζαπάτα με έξυπνη πάσα τρύπησε την άμυνα της Γιούβε, ο Κουπμάινερς γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι αλλά ο Πάσαλιτς έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στην εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυναμικά και βρήκαν αρκετούς χώρους στον αγωνιστικό χώρο. Στο 56ο λεπτό μάλιστα, ο Ραμπιό γύρισε την μπάλα, ο Μίλικ έκανε την προβολή και από τις κόντρες η μπάλα κατέληξε στον Ίλινγκ, ο οποίος εκτέλεσε με τη μία και άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους “μπιανκονέρι”. Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε στο ματς, όμως η Αταλάντα βρήκε τους χώρους για να γίνει απειλητική ξανά. Στο 72′, το δυνατό διαγώνιο σουτ του Μουριέλ λίγο πίσω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, πέρασε άουτ. Δυο λεπτά αργότερα, η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουπμάινερς, ανάγκασε τον Σέζνι να δείξει τα εντυπωσιακά αντανακλαστικά του. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση και στο 80ο λεπτό, το σουτ του Μουριέλ κόντραρε, η μπάλα πέρασε μπροστά από τον Ζαπάτα, ο οποίος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή. Η Αταλάντα προσπάθησε να βρει το “χρυσό” γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις του αγώνα, όμως το δυνατό σουτ του Ζαπακόστα, τράνταξε το δεξί δοκάρι του Σέζνι. Στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ανοιχτούς χώρους και ο Βλάχοβιτς με ωραία ενέργεια έκανε το 2:0, βάζοντας… το κερασάκι στην τούρτα για την “Γηραιά Κυρία”. Ο Κιέζα έφυγε στην αντεπίθεση, κουβάλησε την μπάλα, πάσαρε στον Βλάχοβιτς, ο οποίος με δυνατό σουτ τίναξε τα δίχτυα της Αταλάντα και σφράγισε το τρίποντο. //Γ.

ΓΚΟΛ: 56′ Ίλινγκ, 90+9′ Βλάχοβιτς
ΔΟΚΑΡΙ: 25′ Σκαλβίνι, 90+3′ Ζαπακόστα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90+1′ Μέλε / 62′ Ραμπιό, 90+8′ Βλάχοβιτς
ΚΟΚΚΙΝΗ: –

Αταλάντα (Τζιάν Πέρο Γκασπερίνι): Σπορτιέλο, Σκαλβίνι, Ντζιμσίτι, Τολόι, Ζαπακόστα, Έντερσον (49′ Μπογκά) (65′ Σοπί), Ντε Ρουν, Μέλε, Κουπμέινερς, Πάσαλιτς (60′ Μουριέλ), Ζαπάτα

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Σάντρο, Ρουγκάνι, Ντανίλο, Ιλινγκ Τζούνιορ (81′ Κόστιτς), Ραμπιό, Λοκατέλι, Φαγκιόλι (64′ Πογκμπά), Χουαδράδο, Ντι Μαρία (81′ Κιέζα), Μίλικ (65′ Βλάχοβιτς)

Αταλάντα: Εκτός έδρας με Σαλερνιτάνα (13/05).
Γιουβέντους: Εντός έδρας με Κρεμονέζε (14/05).//