Επανήλθε από την κόλαση η Έμπολι

Παρά το γεγονός ότι έμειναν με 10 παίκτες και πίσω στο σκορ με 2:0, οι γηπεδούχοι πάλεψαν μέχρι το τέλος και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας με 2:2 και γκολ στο 90+4.

Η Σπέτσια ήταν αυτή που πατούσε καλύτερα στα… πόδια της στα πρωτα λεπτά της αναμέτρησης, κυκλοφορόντας τη μπάλα. Στo 20o λεπτό και μετά από εξέταση του VAR, διαπιστώθηκε επαφή με το χέρι μέσα στη μεγάλη περιοχή της Έμπολι, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα, ενώ ο Φαμπιάνο Παρίσι δέχθηκε κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες σε ένα κομβικό σημείο. Ο άλλοτε κιτρινόμαυρος Βέρντε ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, με τον Βικάριο να αποκρούει. Όμως δόθηκε επανάληψη, με τον ίδιο παίκτη αυτή τη φορά να βρίσκει δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι, αξιοποίησαν το αριθμητικό πλεονέκτημα τους και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ιταλό επιθετικό να βρίσκει και πάλι δίχτυά.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Εσπόσιτο είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από ένα άσχημο μαρκάρισμα και άφησε κι αυτός την ομάδα του με έναν παίκτη λιγότερο. Η Έμπολι ανέβασε ρυθμό και απείλησε, για να μειώσει σε 1:2 με τον Καμπιάγκι να σουτάρει και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι δύο ομάδες στα τελευταία λεπτά κυνήγησαν το γκολ, με την Έμπολι να το πετυχαίνει στις καθυστερήσεις με τον Βινιάτο και να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.//

Έμπολι: Φιορεντίνα εκτός 19/2
Σπέτσια: Γιουβέντους εκτός 19/2