Έμειναν στο “Χ” Φιορεντίνα και Νάπολι

Οι "βιόλα" και οι "παρτενοπέι" αναδείχθηκαν ισόπαλοι με το θεαματικό 2-2 στο "Artemio Franchi" για την 37η αγωνιστική της Serie A και άφησαν... ανοιχτούς λογαριασμούς στη μάχη για το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Φιορεντίνα δεν κατάφερε να… σφραγίσει το ευρωπαϊκό της μέλλον για την επόμενη σεζόν. Κάπως έτσι, θα αναγκαστεί να παίξει εκ νέου στα… κόκκινα την Κυριακή 26 Μαΐου με την Κάλιαρι, τρεις ημέρες πριν τον τελικό του Europa Conference League με τον Ολυμπιακό στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο για τους φιλοξενούμενους. Μόλις στο 8ο λεπτό, οι Πολιτάνο και Ραχμάνι συνεργάστηκαν υποδειγματικά και ο δεύτερος πάγωσε τη Φλωρεντία. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν όχι ένα, αλλά δύο γκολ πριν το ημίχρονο και να ανατρέψουν πλήρως την κατάσταση. Ο Μπιράγκι ισοφάρισε στο 40′ και ο Ενζολά γύρισε το ματς… τούμπα στο 42′. Ωστόσο, οι Ναπολιτάνοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Κβαρατσχέλια στο 57′. Μάλιστα, έξι λεπτά αργότερα παραλίγο να προηγηθούν όταν ο Πολιτάνο πέρασε τον Τερατσιάνο, αλλά το τελείωμά του σταμάτησε στο δοκάρι.

Το 2-2 έμεινε έως το τελευταίο σφύριγμα της λήξης. Κάπως έτσι η Φιορεντίνα έμεινε ναι μεν 8η, αλλά πλέον έχει 54 πόντους, είναι στο +2 από τη Νάπολι κι έχει παιχνίδι λιγότερο. Επομένως, χρειάζεται μία νίκη στα δύο τελευταία ματς για να εξασφαλίσει το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο της Serie A.

ΓΚΟΛ: 40′ Μπιράγκι, 42′ Ενζολά – 8′ Ραχμάνι, 57′ Κβαρατσχέλια
Κίτρινες: 84′ Μαντραγκόρα – 41′ Κβαρατσχέλια, 70′ Καγιούστ