Δεύτερη στο +8 η Λάτσιο

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι συνέχισε την εξαιρετική της πορεία στη φετινή Serie A, επικρατώντας με 3:0 της Σπέτσια στο “Stadio Alberto Picco” και αυξάνοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά από τους διώκτες της.

Ο… συνήθης ύποπτος, Τσίρο Ιμόμπιλε, ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ και το… δρόμο της νίκης για τους πρωτευουσιάνους. Στο 52ο λεπτό, ο Φελίπε Άντερσον έβαλε γέρες βάσεις για το “διπλό” κάνοντας το 2:0. Στο 84′ ο Ίθαν Αμπάντου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, μηδενίζοντας τις λιγοστές ελπίδες των γηπεδούχων. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 89′ ο Μάρκος Αντόνιο. Ο Δημήτρης Νικολάου ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα της ομάδας του και αγωνίστηκε για 61 λεπτά.

Πλέον, η Λάτσιο έχει 61 πόντους και είναι 2η στο -13 από την πρωτοπόρο Νάπολι, η οποία έχει ματς λιγότερο, αλλά και το +8 από την 3η Ρόμα που επίσης χρωστάει αγώνα. Από την άλλη, η Σπέτσια παρέμεινε στην 17η θέση με 26 βαθμούς και απέχει μόλις κατά τέσσερις από τη 18η Βερόνα που παίζει αύριο με τους “παρτενοπέι”.

ΓΚΟΛ: 36′ Ιμόμπιλε, 52′ Φελίπε Άντερσον, 89′ Αντόνιο

Κίτρινες: 30′ Γκιάσι, 33′, 84′ Αμπάντου – 72′ Κατάλντι, 81′ Αντόνιο, 84′ Ρομανιόλι, 89′ Κανσελιέρι
Κόκκινη: 84′ Αμπάντου