Ανατροπή στο 90′ για τη Μπολόνια | “VARίσιο” 0-0 στο Ούντινε

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Serie A πέτυχε η ομάδα από την Εμίλια-Ρομάνα επικρατώντας με 2-1 της Κάλιαρι με λυτρωτή τον Φαμπιάν στο 90′. Έμειναν στο 0-0 Ουντινέζε και Φροζινόνε με πρωταγωνιστή τον VAR.

Μπολόνια – Κάλιαρι 2-1

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς με τον Κάρλσον να τραντάζει το δοκάρι μόλις στο 7′. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 22′ με τον Λουβούμπο. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και το ματς έφτασε στο 60′ μέχρι να απειλήσει η Μπολόνια, όποτε και ισοφάρισε με τον Ζίρκζε, μετά από ασίστ του Κρίστιανσεν. Στο 73′ ο Ντι Πάρντο έκανε χέρι και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Μότα να κάνει την ολική ανατροπή, ωστόσο ο Ορσολίνι αστόχησε από την άσπρη βούλα. Η ανατροπή ήρθε στο 90′ όταν ο Ραντούνοβιτς έκανε “γκάφα” και ο Φαμπιάν έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 95′ οι γηπεδούχοι ξανασκόραραν με τον Ζίρκζε, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ουντινέζε – Φροζινόνε 0-0

Το τελικό σκορ στο “Φρίουλι” μάλλον αδικεί τις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν δις στην αρχή με Κεντίρα και Σούλε στο 9′ και το 11′ αντίστοιχα. Στο 14′ και το 23′ ο Τοβέν απάντησε με δύο σουτ στην εστία του Τουράτι. Πέντε λεπτά αργότερα δόθηκε πέναλτι για την Φροζινόνε μετά από τάκλιν του Φερέιρα, με την απόφαση να ανακαλείται από τον VAR. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο, ενώ στο 47′ δόθηκε πέναλτι υπέρ της Ουντινέζε αυτή τη φορά για μαρκάρισμα του Μοντερίζι, με τον VAR να ανακαλεί και αυτή την απόφαση του διαιτητή. Στο 51′ ο Ρομανιόλι έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του με την τεχνολογία να σώζει για άλλη μια φορά την Φροζινόνε, αφού υποδείχθηκε ότι η μπάλα είχε βγει εκτός παιχνιδιού πριν τη σέντρα που οδήγησε στο αυτογκόλ. Έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος. με τις ευκαιρίες -κυρίως της Ουντινέζε– να μην καταλήγουν σε γκολ στο υπόλοιπο του παιχνιδιού.